Dondurma’yı kim buldu

Dondurmayı kim icat etti. Hava çok sıcak ve nemli olduğunda, insanı soğuk bir içecek veya dondurma kadar mutlu edecek başka bir şey yoktur herhalde. Günün hangi saatinde yenirse yensin bir külah dondurma keyfi gibisi var mı? Hatta  bir çok farklı tat ve marka arasından seçimler yapabileceğiniz bir yiyecek dondurma. Peki dondurmayı kim bulmuş, kim icat etmiş hiç merak ettiniz mi?

Dondurma ile ilgili ilk bulguların milattan önce 4. yy olduğu söyleniyor Ama Mezopotamyalılar tarafından M.Ö. 2000 yıllarında buzevlerinin kullanıldığına dair güçlü kanıtlar da bulunmaktadır. Buzevleri yiyecek ve içeceklerin saklanmasında kullanılıyordu. Bu yüzden, Mezopotamyalılar dondurmayı icat edenler arasında satılmaktadırlar. Aynı zamanların Mısır medeniyetine ait bulgularda da sıcak yaz mevsimlerinde buzun kullanıldığına dair bulgular yer almaktadır.

Gerçekten, dondurmanın ilk ne zaman ve nerede bulunduğunu kestirmek biraz zor ama, tarihin bazı noktaları bize, dondurma ile ilgili bir çok ipucu veriyor.

Romayı yakan Neron’un dondurmaya benzer bir tatlı yediği biliniyor. Nero’nun bu tatlı için buzu dağlardan naklettirdiği, buzu tropikal meyvelerle karıştırtarak ortaya çıkan tatlıyo afiyetle yediği biliniyor.

Çin’de buz, süt ve şerbet kullanarak benzer bir yöntemle elde edilen bir tatlı daha vardı, günümüz dondurmasına en yakın tarif olarak bilinmektedir.  Bu nedenle, Çinlilerin dondurmanın gerçek mucitleri olduğuna inanılmaktadır.

Zaman içerisinde tatlılarda buz kullanılması fikri Çin’den Avrupa’ya getirildi. Buz, süt ve şerbet karışımları için yeni tarifler ortaya çıktı. O zamanlar, bu tarifleri daha çok Fransız ve İtalyan kraliyet soyluları denedi.

Dondurmanın Amerikan topraklarında kendi yolunu bulması fazla uzun sürmedi. Ünlü Amerikalı başkanlar Thomas Jefferson ve George Washington misafirlerini bu tatlı ile ağırladığı biliniyor.

1774 yılında, Londra’lı bir garson olan Philip Lenzi dondurma olmak üzere çeşitli tatlı ve şekerlemeler yapabildiği ile ilgili New York gazetelerine ilan verdi.

Bilinen ilk dondurma salonu 1776 da New York şehrinde açıldı. Daha sonra, dondurma için bilinen ilk büyük ölçekli ticari tesis Jacob Fussell tarafından Baltimore’da kurulmuştur.

Dondurma 1800 lü yıllara kadar sert bir tatlı olarak bilinmekteydi. Bu günün bilinen dondurma kıvamı ise İngiliz kimyagerler tarafından keşfedildi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın