Masa Tenisi’ni kim buldu

Masa Tenisi İki veya dört kişi tarafından küçük ahşap raket ve boş selüloit topla oynanan kapalı salon oyunudur. Masa tenisi denince akla hemen Çinliler gelir çünkü bu spor dalında uluslararası bir çok başarıya imza atmış olmaları ve Masa tenisine özel bir raket tutuş şekli bulmuş olmalarıdır sanırım, ama Masa Tenisini bulanlar Çinliler değildir.Peki masa tenisini kim icat etti?

On dokuzuncu asırda ping-pong adıyla ilk defâ İngiltere’de yemek masaları üzerinde oynanmaya başladı. Aynı yüzyılda bilhassa İngiltere’nin sömürgesi durumundaki Hindistan ve Uzakdoğu’da da oynandığı görüldü. Bu dönemde değişik kuralların uygulandığı oyun, standart masallarda oynanmıyordu. 1926 yılından sonra masa tenisinde kullanılan raketlere pütürlü lastik takılmasıyla ikinci dönem başlamış oldu. Aynı yıl kurulan Milletlerarası Tenis Federasyonu (ITTF) oyunun belli kâidelerini tesbit etti. Federasyon net yüksekliği 15,25 cm, bir setin süresini 15 dakika olarak sınırladı.

Masa tenisinin üçüncü dönemi ise 1952 yılında Bombay’da yapılan Dünyâ Şampiyonasında başladığı kabul edilir. 1956’da Tokyo’da yapılan kongrede Dünyâ Şampiyonalarının iki yılda bir yapılması; ara yıllarda ise Kıta Şampiyonalarının yapılması kararlaştırıldı. 1959 yılından sonraki zamanda bu spor dalı son şeklini aldı.

Her ne kadar Masa Tenisi’nin bulunuşu 1870 li yıllara uzansa da olimpik bir spor dalı olarak kabul edilmesi oldukça yenidir. Masa Masası, ağı ve raketlerinden oluşan takımlar, ilk olarak John Jaques and Son Ltd. şirketi tarafından üretildi ve “Gossima” adı altında, Londra’da Hamley Bros mağazasında satışa çıkarıldı.

Oyunun yaratıcısı James Gibb, 1870’li yıllarda, Cambridge’de öğrenciyken, 4 milde İngiltere şampiyonu olmuş ünlü bir atletti. Asıl mesleği mühendislik olan Gibb, ayrıca Amatör Atletizm Birliği’nin de kurucusuydu( 1880).Gossima’yı ne zaman bulduğu, kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1889 yılı üzerinde duruluyor.

Yağmurlu havalarda, Gibb ailesinin bireyleri, yemek odalarındaki masada sigara kutularından yaptıkları raketlerle bu oyunu oynayarak vakit geçiriyorlardı. Top olarak da şampanya şişelerinin mantarlarını kullanıyorlardı. Mantarların bu iş için yeterince uygun olmadığını gören Bay Gibb, kauçuktan tenis toplan yaptı ve beyaz görünmelerini sağlamak için üzerlerini sigara kâğıdı ile kapladı. Ancak bu toplar da fazla ağırdı. Bunun üzerine Gibb, selüloid topları akıl etti. Amerika’daki Celluloid şirketine bu tür bir top yapıp yapamayacaklarını bir mektupla sordu. Şirketten olumlu yanıt alınca, bulduğu oyunu pazarlamaya karar verdi. İlk olarak, yapımcı Jeffries ile temasa geçti. Ancak Jeffries, bu oyuna pek ilgi göstermedi. Gibb’in ikinci konuştuğu kişi ise Jaques oldu. Bay Jaques, oyunu çok sevmişti ama, Gossima adını pek tutmadı. Kalıcı bir isim olarak “Ping Pong”sözcüklerini seçti. Piyasaya çıkarılan ilk ping-pong takımları adeta kapışıldı ve 1901 yılında tüm İngiltere’de en çok oynanan oyun masatenisi oldu. ABD ve Avrupa ülkeleri de bu yeni sporu çok sevmişti. Sadece Fransızlar ping ponga ısınamadılar ve oyunu İngilizlerin ahlak değerlerindeki bir bozulmanın işareti olarak nitelendirdiler.

Oldukça yaygın olarak hemen hemen dünyânın her yerinde oynanır. İlk zamanlar ping-pong adı ile Avrupa ve ABD’de yayılmıştı. Ancak Birinci Dünyâ Savaşından sonra bu isim masa tenisi olarak değiştirildi ve milletlerarası standart bir oyun hâline getirildi. Öncelikle bu sporda Avrupalılar liderliği yürütürken 1952’de Bombay Dünyâ Şampiyonasında Japonlar liderliği aldılar. Her ne kadar 1959’da Dortmund’da Batı Almanya ve Çin başa geçmişlerse de 1961’de Japonlar tekrar liderliği kazanmışlardır.

İlk masatenisi raketleri, düz tahtadan yapılıyordu. 1902 yılında Bryan’s Atropos şirketi, bunların üzerine lastik geçirdi ve patentini aldı.

Masatenisi dalında faaliyet göstermek üzere kurulan ilk kulüp, “Cavendish Table Tennis Club”tır. 1900 yılının Ekim ayında, Londra’ da, Moorgate Caddesi 40 numarada faaliyete geçti.

İlk Masatenisi turnuvası Londra Şampiyonası adı altında, 14 Aralık 1901 günü, Royal Aquarium’da düzenlendi. Erkeklerarası karşılaşmada birinciliği, R.D. Ayling aldı. Bayanlararası birinciliği ise V. Eames kazandı.

1926’da Milletlerarası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kurulmuştur. 1970’te üyesi 100’e yaklaşan federasyon, dünyanın en büyük federasyonlarından biri sayılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın