Alüminyum Folyo’yu kim buldu

Gündelik hayatta yiyeceklerin sarılarak korunması, yemeklerin pişirilmesi, çeşitli ürünlerde ambalaj olarak kullanılması, hobi işlerinde süsleme aracı gibi  bir çok kullanım yerine sahip Alüminyum Folyo’yu kim buldu, kim icat etti.

Alüminyum folyo sigara ve şekerleme üreticilerinin ihtiyacıyla gelişti. 1903’te amcasının tütün fabrikalarında çalışmaya başlayan ve 1919’da US Foil Co. adıyla kendi şirketini kuran Richard S. Reynolds, o dönemde neme karşı kullanılan teneke kaplamada uzmanlaşmıştı. 1920’lerde halen yeni sayılan alüminyumun fiyatları düşünce, Reynolds alüminyumun çok geniş kullanım alanı bulacağı düşüncesiyle Reynolds Metal firmasını kurarak bu malzemeye yatırım yapmaya karar verdi.

Evler için pencere kaplamalarından mutfak eşyasına kadar çeşitli ürünler üreten firma 1947’de 0,0007 inç kalınlığında alüminyum üretmeyi başararak en önemli ürününü piyasaya verdi.

Buzdolabının yaygınlaşmasıyla alüminyum folyo yemekleri korumanın en pratik yolu oldu. Alüminyum folyo, 0.2 milimetreden ince yapraklar hâline getirilmiş alüminyuma verilen addır, 6 mikrometreye kadar incelikteki yapraklar sıklıkla kullanılır. Çoğunlukla yiyeceklerin, kozmetik ve kimyasal ürünlerin ambalajlanmasında kullanılmaktadır. Endüstrideki kullanımının yanında, tüketicilere de yaygın biçimde yiyeceklerin saklanmasında kullanılması amacıyla satılır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın