Asetonu kim buldu

aseton

Asetonun en çok tırnak üzerindeki ojenin çıkartılmasında kullanıldığını bilinmektedir. Renksiz, kokulu, akışkan bir sıvı olan aseton kimyasal ve sanayi önemi olan organik bir çözücüdür.  Kaynama noktası 56,3°C, Donma noktası -95°C olan aseton şiddetli yanıcıdır. Alkol, su ve eterle her oranda karışabilir. Kimyada ismi, propanon veya dimetil keton olarak geçmektedir.

Çözücü özelliklere sahip olduğundan çok kullanılır. Birçok yağları, reçineleri, selüloz nitrat ve selüloz asetatı çözer. Bu özelliğinden dolayı aseton, patlayıcı madde ve sentetik iplik fabrikasyonunda geniş ölçüde kullanılır. Çok sayıdaki önemli kimyasal reaksiyonları ile  laboratuvarda ve sanayide birçok organik maddeler yapmak mümkündür.

Aseton’u ilk bulan kişi İsrail devletinin ilk cumhurbaşkanı olan Chaim Weizmann Azriel‘ dir. Asetonun oje ve tırnak cilası çıkartıcı olarak piyasaya süren kişi ise 1920 yılında Michelle Menard olmuştur.

Weizmann,1874 yılında Rus Çarlığı’nın Belarus bölgesindeki Pinsk kentinde doğdu.1892-1899 yılları arasında Darmstadt ve Charlottenburg Üniversiteleri’nde öğrenim gördü.Fribourg Üniversitesi’nden kimyager olarak mezun oldu.Cenova ve Manchester Üniversiteleri’nde kimya okutmanlığı yaptı.İngiltere’deyken bakteriyel fermantasyon alanında kendisine ün getiren çalışmalar yaptı.Endüstriyel Fermantasyon’un babası olarak adlandırıldı. Aseton üretmeye yarayan Weizmann organizmasını buldu.Aseton üretimi haklarını bir şirkete devretti.1916-1919 yılları arasında İngiliz Deniz Kuvvetleri Laboratuvalarının direktörü oldu.

Weizmann 1897 yılındaki ilk Siyonist Kongresi’ni kaçırmıştı ancak diğerlerinde bulundu.İsrail Devleti’nin kuruluşunda önemli rol oynayan Balfour Deklarasyonu’nun yayımlanması için uğraştı.3 Ocak 1919 tarihinde Irak Kralı Faysal bin Hüseyin ile beraber Ortadoğu’da arap-yahudi ilişkilerini kurmayı amaçlayan bir anlaşma imzaladı.1920-31 ve 1935-46 yılları arasında Siyonist Hareket başkanlığı yaptı.1934 yılında büyük uğraşları sonunda bir ibrani zengin olan İsrael Sieff’in ölen oğlu adına Daniel Sieff Araştırma Enstitüsü açıldı.Organik kimya alanında özellikle uğraş veren Weizmann’ın ismi 1949 yılında bu enstitüye verildi.

Aseton fizyolojik olarak idrarda ve kanda bulunmaktadır. Özellikle şeker hastalarının idrarlarında çok miktarda bulunur ve bundan dolayı idrarın aseton kokması teşhiste çok yardımcı bir bulgudur. Genel olarak ketonlar, his duyusunu ve kan basıncını azaltır. Aseton, etil alkolden (rakı, şarap ve birada bulunan) daha az zehirli olmasına rağmen sarhoşluk ve uyku meydana getirir. Fakat bu özelliğinin kuvveti eter  ve kloroformunkinden daha azdır. Alkali (bazik) ortamda aseton; klor, brom ve iyotla muamele edilirse; kloroform, bromoform ve iyodoform elde edilir. Aseton, uyuşturucu sulfonal grubu ilaçların başlangıç maddesidir. Hem iyi bir çözücü hem de organik  reaksiyonların bir başlangıç maddesi özelliklerine haiz olduğu için ticari maksatla geniş çapta elde edilir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın