Benzin İstasyonunu kim buldu, ilk benzin istasyonu

Otomobili olanlar bilir en çok uğranılan yerlerden biridir benzin istasyonları. İnsanlar günümüzde sadece benzin almak için değil bir çok ihtiyacını karşılamak için giderler benzin istasyonlarına. Hatta 24 saat açık olması nedeniyle gece market alışverişi bile yapılmaktadır. Benzin istasyonunu kim buldu?

İlk benzin istasyonu Automobile Gasoline Co. adlı şirket tarafından 1905 yılında ABD’nin St. Louis kentinde açıldı. Şirketin kurucuları Harry Grenner ve Clem Laessing idi. Petrol, bir tankın içinden bahçe tulumbası aracılığıyla boşaltılıyordu.

İlk modern benzin istasyonu ise Standart Oil tarafından, 1907 yılında Seaatle kentinde hizmete girdi. Ne var ki, bu “modern” istasyon da bugün çağdaş gereksinimlerin karşılanmasından hayli uzaktı. Yolcuların da “zorunlu” ihtiyaçlarına yanıt verebilecek ilk istasyon (tuvaletli ve büfeli) 1912 yılında Tennessee’de açıldı. Hatta burada bir bayan görevli, araç sahiplerine soğuk su ikram ediyordu.

İngiltere ‘de ilk benzin istasyonu, 1920 yılının Mart ayında Aldermaston’da açıldı. O dönemin benzincilerinde, hiçbir sosyal hizmet yoktu ve yalnızca akaryakıt satışı yapılıyordu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın