Burger King kim kurdu, Burger King Kimin, kim buldu

Burger King

Günümüz dünyasında önde gelen fast food zincirlerinden biri olan Burger King, kaliteli hamburgerleri farklı menü seçenekleri ve McDonald’s ın en büyük rakibi olarak tanınmaktadır. Aynı şekilde, dondurma, milkshake ve patates kızartması gibi lezzetli yiyecekler de sunmaktadır. Burger King’in ürün yelpazesi zaman içerisinde oldukça genişlmiş, farklı balık ve tavuk yiyecekleri gibi seçenekler sunmaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra, Burger King’i kimin kurdu, markanın bulunuşu ve bu son derece başarılı iş hakkında bilgi vereceğiz.

Burger King’i kim kurdu

Burger King fast food zincirini, David Edgerton ve James McLamore Florida’daki Miami bölgesinde 4 Aralık 1954’te kurdu.

Burger King kurulmadan bir yıl önce, 1953’te Matthew Burns ve Keith J. Kramer tarafından Jacksonville, Florida’da Insta-Burger King kuruldu. Ticari sırlarından biri, şubelerinde kullandıkları Insta-Broiler pişirme yöntemini kullanmaktı. Bu pişirme yöntemi, hamburgerler’i daha lezzetli yapıyordu. Edgerton ve McLamore, Miami bölgesinde bir Insta-Burger King şubesi işletmek için bayilik aldı. 4 Aralık 1954’te bir Miami banliyösünde Insta-Burger King’in bir şubesini açtılar.

Artan talep nedeniyle, iki girişimci pişirme ekipmanlarını iyileştirmeye çalıştı. Insta-Broiler’ın kullanımına devam etmek yerine, mekanik ve gazlı ızgara sistemi olan alevli broiler ile değiştirdiler. Franchise aldıkları firma maddi sıkıntılar yaşamaya başlayınca Edgerton ve McLamore, bu fırsatı kullanarak restoran zincirinin ulusal faaliyetlerini yürütme haklarını satın aldılar. Restoran zincirinin adını ilk önce Burger King of Miami  daha sonra da Burger King Corp. olarak değiştirdiler.

Whopper

Edgerton ve McLamore, 1954’te Burger King’i kurduktan sonra, 1957’de bugüne kadar ki en büyük ve tanınan ürünlerinden biri olan Whopper‘ı piyasaya sürdü. Taze ve lezzetli malzemeler ile yapılmış, sıcak olarak bir paketlenmiş şekilde sunulan bu hamburger tüketiciler tarafından çok beğenildi. Şirket 1958 yılına gelindiğinde ilk televizyon reklamını yayınladı. 1959’da franchising yoluyla genişleme kararı aldı.

Edgerton ve McLamore 1967’de Burger King’i donmuş gıda ve ekmek üretcisi Pillsbury şirketine sattılar. 1977’de firmanın franchise sistemini yeniden yapılandırmak için Donald N Smith’i tuttu.

Burger King, 1982’de, Wendy’s ve McDonald’s gibi büyük restoran zincirleri ile aynı seviyede rekabet etmeye başladı. Artık hamburgerlerinin rakiplerinin sattığı ürünlerden daha lezzetli olduğunu iddia ediyordu.

Temmuz 2002’de TPG, Bain Capital ve Goldman Sachs Capital ile birlikte Burger King’in 2.3 milyar dolarlık kaldıraçlı alımını açıkladı. Aralık 2002’de TPG ve ortak yatırımcıları, yatırım için 15 milyar dolarlık bir satın alma bedeli üzerinde anlaşmaya vardı. TPG konsorsiyumu, işlem sırasında Burger King restoranlarının yaklaşık% 92’sini kontrol eden Burger King’in franchise’lerinden destek aldı. Yeni sahipleri, Burger King, reklamcılıkta Burger King karakterinin kullanılması da dahil olmak üzere önemli bir marka yenilemesine gitti. Şubat 2006’da, Burger King, halka arz için ilk planlarını duyurdu.

Burger King Kimin

2010’da, uzun vadeli değer yaratma üzerine odaklanmış, dünya çapında milyonlarca dolarlık bir yatırım şirketi olan 3G Capital, Burger King Corporation’ı satın alarak özel şirket haline getirdi.

Dünya genelinde, her gün 11 milyondan fazla kişi, BURGER KING® restoranlarını ziyaret ediyor. 1954 yılında kurulan BURGER KING®, dünyanın ikinci büyük fast food hamburger zinciridir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir