Buruşmaz kumaşı kim buldu

burusmaz-kumas

Dr. R.S. Willows başkanlığında bir ekip tarafından, Manchester’deki Tootal Broadhurst Lee tekstil tesislerinin laboratuvarında 14 yıllık bir araştırmadan sonra ilk kez buruşmaz bir kumaş yapılabildi. Bu buluş, 9 Ağustos 1932 günü resmen açıklandı.

Bu tür bir kumaştan yapılan ilk ürün ise, “Tootal” kravat ları oldu. 1932 yılı sonbaharında Tootal kravatları, İngiltere’nin her yerinde adeta kapışılıyordu. 1933 yılının Nisan ayında ise, buruşmaz kumaştan yapılan her tür giysi, özellikle de eşarplar mağazaların vitrinlerini süslüyordu.

Tootal Broadhurst Lee ve daha sonra Tootal Ltd. 1799’da Manchester’da kurulan bir tekstil eğirme ve imalat şirketine aitti. Şirketin, buruşmaz kumaş patenti bulunmaktadır.

Buruşmaz kumaştan yapılan eşarplar ve kravatlar 1960’larda moda altkültürü ile ilişkilendirildi, 1980’lerde ve 2000’lerde moda aksesuarları olarak yeniden canlandı. Günümüzde klasik İngiliz erkek modasının simgesi olarak görülüyor. Şirket 1991 yılında el değiştirdi. Tootal, markasının şu anki sahibi Coats Viyella dır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın