Çalar Saati kim buldu

calar-saat

Mekanik ilk saatle ilgili bilgilere, Çin İmparatorluk Sarayı’nın ünlü öğretmenlerinden Su Sung’un “Hsin I Hsiang Fa Yao” adlı kitabında rastlıyoruz. Sung’un kitabında, şemalarla tarif ettiği saat, 3 metre yüksekliğindeydi. Zembereği, su gücüyle hareket ediyordu… 1088 yılında yapılan bu saatin arkasında, gerekli ayarlamaları yapabilmek için bir de kapak vardı.

ilk çalar saat

Almanya’da Würzburg kentinde, 1350-1380 yılları arasında yapılan ilk çalar saat duvara aşılabilecek şekilde planlanmıştı. Bu saat, halen Würzburg’daki Mainfrankisches Müzesi’nde muhafaza edilmektedir. Ortaçağ’da çalar saatler, özellikle manastırlarda yaygın bir biçimde kullanılıyordu. Zira, buralarda belirli zamanları kaçırmamak gerekiyordu.

İlk sarkaçlı saat

Hollandalı bilim adamı Christian Huygens, 1656 yılı Aralık ayında, Lahey’de ilk sarkaçlı saati yaptı. Saatin çalışma prensibi, 70 yıl önce Galileo tarafından belirlenen salınım hareketleri esasına dayanıyordu. Sarkaçlı saatlerin ticari amaçla üretimi ise Huygens’in ustası Samuel Coster tarafından 1658 yılında gerçekleştirildi.

Günümüzde çalar saatler önemini yitirmiş durumdadır. Uyanmak için artık akıllı telefonların Alarm uygulamaları kullanılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın