Dizi filmi kim buldu, ilk dizi film

Hayatınızın büyük bir bölümünü kaplar oldu dizi filmler, hele ki Türkiye’nin bu anlamda başarılı projeler üretiyor olması ile bu bağımlılık daha da fazla ilerledi. Peki ilk dizi filmi kimler çekti ve ilk dizi film neydi?

Televizyonda yayınlanan ilk dizi film, “Srap Caddesi” adıyla ABD’de çevrildi. Senaryosunu ve yapımcılığını Wilfred Pettit’in üstlendiği komedi türündeki dizide, sinema heveslisi bir genç kızın başından geçenler anlatılıyordu. Başrollerini John Barkly ve Shirley Thomas’ın paylaştığı “Srap Caddesi”, Los Angeles’taki Don Lee W6X-AO TV istasyonunda 15 Nisan 1938 günü başladı ve salı ile cuma günleri yayınlanarak, 26 hafta sürdü.

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlükteki tanımı ile “Bölümler hâlinde yayımlanan ve çoklukla aralarında konu bütünlüğü olan film, dizi.”

İlk olarak Amerikan kimya sanayicilerinin ev hanımlarına ürünlerini pazarlayabilmek için medyayı kullanmaya başlamaları üzerine doğmuş olan sinema alt dalıdır. Amerika’da The Guiding Light adlı radyo drama programı ile başlayan bu akım ardından televizyona taşınmıştır. Günümüzde halen Amerikan ve İngiliz ingilizcesinde Soap Opera yani Sabun Operası olarak adlandırılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın