Ev ödevini kim icat etti

Roberto-Nevilis

Zaman geçtikçe insanlar, eğitimin önemini anlamaya başladılar. İnsanlığın her alanda ilerleme ve gelişme kaydetmesi eğitimin yardımları sayesinde gerçekleşiyor. Bir çocuk için eğitim ailede başlar, okulda devam eder. Okula hayatı başladıktan sonra öğrenciler ev ödevi ile baş başa kalırlar. Ev ödevi konusunda faydalı mı, gerekli mi gibi akla gelen bir çok soru var elbette.

Bu yazımız “ödevi icat eden kim ve ödev ne zaman icat edildi” sorularına cevap bulmaya yönelik olacak. Ayrıca; Öğretmenlerin, öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik verdikleri ev ödevlerinin rolünün farkına varılmasına ve eğitim sisteminin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Tarihte Okulu İlk Kim Buldu?

Ödevler okul eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanlar çok uzun zaman önce eğitim sistemini icat etti. Eski tek odalı okulların kökenleri yüzlerce ya da binlerce yıl öncesine dayanıyor. Eğitim sistemi antik insanlarla birlikte ortaya çıktı. Uygar uluslar ortaya çıkmadan önce bütün dünyaya yayıldı. İnsanlar evrim geçirmek zorundaydılar ve evrimin gerçeleşmesi öğrenmeden mümkün değildi. Zamanla, eski öğretim sistemleri büyük eğitim kurumlarının ortaya çımasını sağladı. Okullar, küçük çocukların gelecek vadeden saygın yetişkinler haline gelmelerini sağladı.

Bir okul, dünyamızı ileri getirmek için farklı kuşaklardaki temsilciler arasında değerli bilginin alışverişini sağlayan en iyi yerdir. İlk eğitim sistemi hayatta kalmayı öğrenmenin tek yoluydu. Yeryüzünde yaşayan insanların sayısı arttı ve öğrenen nüfusu cinsiyeti, yaşı, tecrübesi vb. temellerde ayrı gruplara bölmek gibi durumlar ortaya çıktı. Kazanılan bilgiyi temel alarak insanları gruplara ayırdılar. O zamanlar erkek çocuklarının kız çocuklardan daha akıllı ve daha hızlı öğrendiğine olan inanç kızları erkeklerden ayırdı.

Ev Ödevi Ne Zaman İcat edildi?

İtalya’da Venedik’te yaşayan ve disiplinli bir öğretmen olan Roberto Nevilis, eğitim sisteminde ev ödevi kavramını 1095 yılında başlattı. Nevilis öğrencilerinin performanslarından memnun değildi. Okulda geçirilen saatlerin, çocuklarının bilgi ve becerileri üzerinde olumlu etkisi olmadığını düşünmeye başlamıştı. Yasalara aykırı fiziksel şiddet içermeyen bir şekilde onları cezalandırmanın bir yolunu bulmaya karar verdi.

Ev ödevini kim, neden ve nasıl icat etti?

Muhtemelen bazı öğretmenler Nevilis’ten önce öğrencilerine okul sonrası görevler vermeye çalışıyorlardı, ancak İtalyan öğretmen’den sonra Avrupa’daki eğitim sisteminin resmi bir parçası haline geldi.

Resmi okul sistemi icadından sonra öğretim yöntemlerini geliştirmeye duyulan ihtiyaç arttı. Zengin insanlar eğitim için ödeme yapmayı kabul etmişlerdi. Çocuklar ise özel bir motivasyon olmadan kendi kendilerine sorumluluk almaya, yani okuldan sonra ders çalışmaya hazır değildi. Nevilis, başlangıçta bir cezalandırma yöntemi olarak ödev vermişti fakat daha sonra derslerin ardından, öğrettiklerinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığını öğrenmek için birkaç saat sürecek ev ödevleri vermeye başladı.

Ödev, çocukların okuduğu konuyu anlamalarını sağlamanın en iyi yoludur.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

9 Replies to “Ev ödevini kim icat etti

  1. manyak adam ne demeye buluyon hayır yani buluyorsun niye bunu yayıyorsun etrafa gerizekalı

  2. NEVİLİS ne diye buldun bu şeyi demiyecem ama teşekkür de etmeyecem o bulmuş almasaydı zaten biri mutlaka bulacaktı ama daha değişik olmalıydı sayfalarca kağıt yerine DÜNYADA KAÇ TANE DONDURMA ÇEŞİDİ OLABİLİR gibi fantastik şeyler olabilirdi burdan EĞİTİMCİLERE SESLENİYORUM.

  3. Niye buluyosun ev ödevini ya ne gerek var senin yüzünden şimdi ödevlerle uğraşıyoruz amk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir