Golfü Kim Buldu

golf

Golf, kuşkusuz doğaya en yakın olabileceğimiz sporlardan biri. Çimler üzerinde uzun bir süre bedenimizi yormadan hareket ettirme fırsatını veren golf, her yaştan insanın yapabileceği bir spor. Avrupa ve Amerika’da milyonlarca insanı yeşil sahalara çeken golf,

son yıllarda ülkemizde de popüler sporlar arasındaki yerini aldı. Golf, açık havada ve doğal bir çevrede her yaştan kişinin oynanabileceği bir oyun. Teknik konsantrasyon, pratik düşünce ve görgü, diğer spor dallarında zor rastlanan bir biçimde golf de birleşiyor. Ancak geniş bir arazi gerektirdiğinden şehir merkezlerinde golf sahalarının kurulması zor. Bu yüzden de yetersiz sayıdaki golf sahalarına üyelik koşulları ancak belirli bir gelir düzeyinin üzerindeki kişilerce karşılanabiliyor.

Golf farklı, zorlu yönleri ve kuralları nedeniyle ilginç bir spordur. Bu gün golf’ün popüler bir spor haline gelmesinde Lorena Ochoa ve Tiger Woods gibi inanılmaz iyi oyuncuların bu spora yaptığı katkılar çok önemlidir. Günümüzde golf sporuna yön veren başlıca kuruluşlar İskoçya merkezli Saint Andrews, Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği ve Kraliyet ve Antik Golf Club’ leridir. Tüm bu ilginç bilgilere ek olarak, golfü kim icat etmiş ve diğer önemli detaylara göz atmakta fayda vardır.

Golf ‘ün bulunuşu

Golfü kim icat etti? Tarihsel verilere dayanarak, bir İskoç oyunun modern versiyonudur golf. 12. yüzyılda oynanan bu İskoç oyununun tam olarak kim tarafından icat edildiği bilinmiyor. Yine de İskoçya’da yaşayan çobanların tavşan deliklerinin içerisine taş isabet ettirmeye çalıştıkları bir oyundan geldiği biliniyor. Bilinen bir gerçek de çobanların bu oyunu Royal ve Saint Andrews Antik Golf Kulübü’nün kurulu olduğu bölge içerisinde oynadıklarıdır.

Bazı tarihçiler golf’ün Roma kökenli bir oyun olan Paganica’dan geldiğini iddia etmektedirler. Bu teoriye göre, oyun Romalıların MÖ 1. yüzyılda Avrupa’yı fethettikleri zamanlarda  Avrupa ve İngiltere’ye yayıldığıdır.

Başka bir teoriye göre ise 8. yüzyılda Çin’de çok popüler bir oyun olan chuiwan adlı oyunun Golf2ün kökeni olduğudur. Golfün olası kökenleri arasında Fransa’da oynanan chambot, İngiltere’de oynanan cambuca ve İran’daki chaugan yer almaktadır. Yine 1297 yılında benzer bir oyun olan kolven Hollanda’nın Loenen bölgesinde oynanmıştır.

Nasıl Oynanır?

15. yüzyıldan bugüne kadar çeşitli değişikliklere uğrayan golf, günümüzde çim sahada; üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu 18 parkurluk bir alanda oynanıyor. Fiziksel gücün yanı sıra konsantrasyon ve etik görgü kuralları da gerektiriyor golf. Oyunu oynamak için öncelikle 14 tane golf club’ı (sopa) ve golf topu gerekiyor. Golf sopaları ise wood, iron ve putter olmak üzere üçe ayrılıyor.

Golf tek başına oynanabilecek bir spor olmasının yanı sıra, iki, üç ya da dört kişilik gruplar oluşturularak da oynanır. Yeni başlayanlar ve orta dereceliler, 9 delikli olan akademi sahasında deneyim kazanabilirler. Esas oyun alanı tabii ki, 18 delikli olan şampiyona sahasıdır. Şampiyona sahası 3 par’lık (vuruşluk) 4 delik, 4 par’lık 10 delik ve kalan 5 par’lık 4 delikle beraber standart par 72 oranıyla tamamlanır. Her delikte başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar yapılan vuruş sayılarının toplamından, sahanın standart par (vuruş) sayısı düşülür. Aradaki fark oyuncunun “Handicap” sayısını verir. Golf oyununda amaç, her deliği vuruş sayısında veya altında tamamlamaktır.

Yasaklar

Golf ayakkabısı olmadan golf sahasına asla girilemez. Vuruş sırasında diğer oyuncular konuşamaz ya da vuruş yapana yakın duramaz. Diğer oyuncuların pata hattına basılmaz. Bayrak direği deliği zedelemeyecek biçimde dikilir. Oyuncu kum engelini terk etmeden önce kumda kendisinin neden olduğu bütün çukur ve izleri örtmek zorundadır.

Faydaları

Yeşil bir alanda uzunca bir süre, en az 6 kilometre yürümek, yarışma sırasında 100-150 vuruş hareketi yapmak, sağlık açısından da çok faydalı. Golf aynı zamanda beyinle de oynanan bir oyun olduğu için, oyun sırasında konsantre olmanız önemli; çünkü aklınız başka yerdeyken vuruş yapabilmeniz mümkün değil. Rahat bir oyun gibi görünen golf, aslında çok büyük disiplin gerektiriyor.

Golf Oyun Kuralları ve Diğer İlginç Bilgiler

Çim sahada, üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu 18 parkurluk alanda oynanan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuştur. Dışarıdan “monoton ve basit” görünen golf oyununun aslında çok önemli kuralları, heyecanlı maçları, büyük tutkunları, hatta komik fıkraları bile vardır.

Yaklaşık 70 hektarlık bir alanda 18 delikten oluşan ve ortalama 70 ile 72 vuruşla bitirilen golfü diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik 7‘den 77’ye herkesin oynayabileceği bir oyun olmasıdır.

Golf herhangi bir partnere gerek duymadan tek başına oynanabilen bir oyundur, sadece sahaya karşı mücadele edilebilecek tek spor olması ilginç bir özelliğidir. Yeşil bir alanda 4-5 saat boyunca en az 6 kilometre yürümek, yarışma sırasında 100-150 vuruş hareketi yapmak sağlık açısından da çok faydalıdır.

Golf aynı zamanda zihinle de oynanan bir oyundur. Oyun sırasında konsantre olmak oldukça önemlidir.

Bugün, Golf sporu, Profesyonel Golfçüler Birliği tarafından izlenmekte ve düzenlenen profesyonel golf turnuvaları ile daha popüler hale getirilmiştir. Bu turnuvalar arasında Sunshine Tour, Avustralya ve PGA Tour ve Japonya Golf Tour gibi büyük golf turnuvaları sayılabilir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın