GırGırı kim buldu

girgir

Kullanılabilir ilk halı süpürgesinin patenti, 19 Eylül 1876 günü, Michigan’da, Melville R. Bissell tarafından alındı. Bir porselen mağazası işleten Bay Bissell’in, toza karşı alerjisi vardı ve bu nedenle sık sık başı ağrıyordu. Hiç değilse yerdeki halıları toz kaldırmadan süpürebilecek bir aygıt yapmayı kafasına koydu ve sonunda bu amacına ulaştı.

Geliştirdiği pratik aygıtın birçok parçası, parça başı anlaşan ev kadınlarınca üretiliyor, daha sonra Bay Bissell, eşiyle birlikte bunları monte ediyordu. Bay ve Bayan Bissell, daha sonra ürünlerini pazarlamak üzere Bissell Halı Süpürgeleri adlı bir şirket kurdular.

Mekanik halı süpürgelerinin ilk üreticisi, toza karşı allerjisi olan Melville R. Bissell’dir. 1876’da üretilen bu alet, kısa sürede yaygınlaşmıştır. İzmirli sanayici, Göztepe Kulübü’nün eski başkanlarından Tacettin Hiçyılmaz da, bu mekanik halı süpürgesini Türkiye’de ilk kez seri olarak üretmiş ve “Gırgır” adını da kendisi koymuştu. Türkiye’de milyonlarca eve giren bu aletin üretimine son yıllarda son verilmişti. Bir döneme damgasını vuran “Gırgır”ın sahibi Hiçyılmaz 24 Temmuz 2013’te ölmüştür.

1960’lı yıllarda çalı süpürgesinin yerine geçen büyük bir yenilik olduğu için “GırGır” firmanın patentli markası olan “GırGır”, bu tür süpürgelere verilen genel bir isim olmuştur ve sözlüğe girmiştir. “GırGır giren eve dırdır girmez“, firmanın o yıllarda kullandığı bir reklam sloganıdır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın