Hip Hop’ı Kim Buldu

Hip-Hop, Afro-Amerikan topluluğunun Batı Afrika müziğini modernleştirerek ve geliştirerek Amerika’da popüler hale getirmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu tarz müzik aslında yaklaşık yüz yıldır varlığını sürdürmektedir. Batı Afrikalı göçmen müzisyenler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle Hip-Hop müziğinin icadını tek bir kişiye atfetmek mümkün değildir.

Genel itibari ile Hip Hop rap müzik ile batı Afrika müziğinin karışımıdır denebilir. Hip Hop müzik türü özellikle 1970 li yıllarda New York ta düzenlenen grup partilerinde popüler olmaya başlamıştır.

Hip-Hop müzik dünyasının önde gelen isimler, bu türün babası olarak Jamaika doğumlu DJ Kool Herc’i kabul etmektedirler. DJ Herc aynı anda iki kayır çalarken, ses mikseri ile vurmalı çalgıları, özellikle perküsyon, müziğe dahil ederek yeni bir akım başlattı. Dc Herc 1970 li yıllarda  oldukça popüler oldu. Ragge müziği sevmeyenler bile bu farklı müzik tarzını oldukça sevdi.

HipHop müziğin doğasında yer alan kalça sallamalı dans figürleri, vurmalı çalgıların etkin kullanımı ile oldukça sevilmektedir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın