A’dan Z’ye İcatlar – Ç harfi ile başlayan icatlar

Çapraz Bulmaca

Bir kelime oyunu olan çapraz bulmaca, 1913’te Arthur Wynne tarafından icat edildi. Arthur Wynne, Liverpool, İngiltere’de doğan bir gazeteci idi. Wynne, New York Dünyası adlı ABD gazetesine haftalık bir bulmaca yaptı. Wynne’in ilk çapraz bulmacası, 21 Aralık 1913 Pazar New York Dünyasında yayınlanan elmas şeklindeki bir bulmacaydı. İngilterede ilk çapraz bulmaca Şubat 1922’de çıktı; Pearson’s Magazine’de yayınlandı.

Çengelli İğne

Çengelli iğne veya kilitli iğne Walter Hunt tarafından 1849’da icat edildi. Hunt icadına 10 Nisan 1849’da patent aldı (patent No. 6,281). Hunt’ın iğnesi bir tel uzunlamasına bükülerek yapılmıştı. Hunt, 15 dolar borcu ödemek için çengelli iğneyi icat etti, sonunda patentini 400 dolara sattı.

Çırçır Makinesi

Çırçır makinesi pamuğu tohumlardan arındırarak temizleyen bir makinedir. Bu cihaz pamuk endüstrisinde devrim yaptı. Daha önce, bu sıkıcı iş iki tarak kullanılarak elle yapılıyordu. Eli Whitney (1765-1825), çırçır makinesini icat eden Amerikalı bir mucit ve mühendisti; 14 Mart 1794’te makinesine patent aldı. Çırçır makinesi, Güney Amerika’da bir çok kişiyi zengin etti. Ancak pamuk işleme fabrikası sahipleri nadiren buluşun kullanımı için Whitney’e ödeme yaptılar. Çoğundan para alamayınca pamuk işini tamamen bıraktı.

Çocuk Felci Aşısı

Çocuk felci aşısı Jonas Salk tarafından icat edildi. Jonas Salk (1914-1995), yıkıcı hastalık çocuk felci mikrobuna karşı bir aşı hazırlayan araştırmacı doktordur. Çocuk felci olarak adlandırılan poliomyelit, 1940’lar ve 1950’lerde dünyayı yayılan bir salgın sırasında binlerce çocuğu sakat bırakmıştı. Her 5.000 kişiden (çoğunlukla çocuklar) birinin çocuk felcine maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Bazı kurbanlar tamamen felç olmuş ve demir akciğerler (Iron Lungs) ile (hastanın nefes almasına yardımcı olan büyük bir aparat) yaşamaları gerekiyordu. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışırken Salk 1947’de aşıyı geliştirdi. Aşı öldürülen polio virüsünden türetilerek yapıldı. 1955 yılında yeni aşının bir çok denemesinden sonra aşı halka açıldı ve çocuk felci salgınına son verdi. Salk, “İnsan Açılımı” (1972), “En Fazla Hayatta Kalma” (1973), “Dünya Nüfus ve İnsan Değerleri: Yeni Bir Gerçek” (1981) ve “Gerçekliğin Anatomisi” (1983) kitaplarını yazdı. Salk öldüğünde AIDS virüsü için bir aşı üzerinde çalışıyordu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir