A’dan Z’ye İcatlar – M harfi ile başlayan icatlar

Makas

Makaslar binlerce yıl önce (yaklaşık 1500 M.Ö.) antik Mısır’da icat edildi. Erken makas eski Mısır kalıntılarında bulunmuştur. Bu erken makas, bir metal parçadan (modern bir makasın aksine, bir dayanak etrafında dönen iki çapraz bıçaktan yapılmıştır) yapılmıştır. Modern çapraz bıçaklı makas, antik Roma’da icat edildi (kabaca M.Ö 100 yılında). Erken makas giysi üreticileri ve berberler tarafından kullanılıyordu. Makaslar daha sonraları, 1500’lerde Avrupa’ya geldi

Mancınık

Mancınık, ağır nesneleri veya okları uzak mesafeye fırlatan bir savaş aletidir. M.Ö. 399’da eski Yunan uygarlığında Syracuse’lu Dionysius tarafından icat edildi ve  Romalılar daha sonra manevra yapmak için mancınığa tekerlekler eklemişlerdir. Mancınık (balista olarak da bilinir) bin yıldan daha uzun süredir savaş için önemli bir silahtı. Çift silahlı bir mancınık (trebuchet olarak da bilinir) Orta Çağ’da yaklaşık MS 1400’lerde Siena’lı Mariano Taccola tarafından icat edildi.

Marshmallow

Marshmallow şekeri ilk kez üç bin yıl önce eski Mısırlılar tarafından yapıldı. Mısırlılar, bir bataklık bitkisi olan ebegümeci kökünden (Althea officinalis)  bir bitki şekeri yapıyorlardı. Bugünün Marshmallowlar ebegümeci kökü içermemektedir. Tatlı, yapışkan bitki kökü yerine jelatin kullanılmaktadır.

Matbaa

Hareketli tipteki ilk matbaa 1450’de Johannes Gutenberg tarafından icat edildi. Bu buluş, baskıyı daha basit ve daha uygun maliyetli hale dönüşmüştür. Gutenberg, yapılabilen, monte edilen ve daha sonra yeniden kullanılabilen tek tek metal parçaları üretmek için kalıplar üretti. Gutenberg’in yeni matbaası her üç dakikada bir sayfa basabiliyordu. Bu, basılı malzemeleri, kitapları tarihte ilk kez büyük kitlelere ulaştırdı. Dini kitaplar, basılı malzemelerin çoğunluğunu oluşturuyodu. Baskı preslerinin kullanılması yazım standardizasyonunu da başlamıştır.

Mayonez

Mayonez, yüzlerce yıl önce, muhtemelen 1756’da Duke de Richelieu için çalışan Fransız bir şef tarafından Fransa’da icat edildi. İlk hazır mayonez, 1905 yılında New York’taki Richard Hellman’ın şarküterisinde satıldı. Hellman eşinin yaptığı mayonezi açık ahşap teknelerde sattı. 1912’de mayonezi büyük cam şişelere koyarak sattı; “Hellman’ın Blue Ribbon Mayonez” adını verdiği tür çok popülerdi ve bugün hala satılmaktadır.

Metrik Sistem

Metrik sistem Fransa’da icat edildi. 1790’da Fransa Ulusal Meclisi, ölçüm birimlerini standartlaştırmak için Paris Bilimler Akademisine görev verdi. Akademi’den bir komite ondalık sayı sistemi kullandı ve metreyi ekvatordan Dünya’nın Kutbuna olan uzaklığın 10 milyonuncu, yani Dünya’nın çevresi 40 milyon metreye eşit olacak şekilde olarak tanımladı. Komite, Jean Charles De Borda (1733-1799), Joseph-Louis Comte de Lagrange (1736-1813), Pierre-Simon Laplace (1749-1827), Gaspard Monge (1746 -1818) ve Marie Jean Antoine Nicholas Caritat, Condorcet Marquis (1743-1794) den oluşuyordu.

Metre, yunanca ölçü anlamına gelen metron kelimesinden gelir. 100 Santimetre 1 metre olarak, 1000 metre 1 kilometre olarak tanımlandı. Metrik sistem 1 Ağustos 1793’te Fransa’da kanunen kabul edildi. 1960’da ölçüm için kullanılan temel tanım değişti. Işığın bir vakum içinde bir saniyede ilerlediği mesafe 1,650,763,73 dalga boyunda değişti. 1983’te sayaç 1 / 299,792,458 olarak yeniden tanımlandı.

Metrik kütle birimi için gram, belirli bir sıcaklıkta bir kübik santimetre saf su kütlesi olarak tanımlandı. Ortak kullanımda ve ticarette gramlar ağırlık birimi olarak kullanılır.

Meybuz

Meybuz veya Popsicle, 1905 yılında 11 yaşındaki Frank Epperson tarafından icat edildi. Epperson San Francisco, California’da yaşıyordu. Epperson soğuk bir gecede bir bardak meyveli içeceğini içinde kaşığı ile dışarda bıraktı. Donduktan sonra kaşığından tutarak yiyiyordu. Dondurulmuş meyveli buzuna Epsicle adını vermişti. Epperson yıllar sonra 1923 yılında “çubukla dondurulmuş buz” konusunda patent aldı. Epsicle daha sonra popsicle olarak yeniden adlandırıldı. Epperson ikiz popsicle’yi (iki sopa ile iki çocuğun paylaşabileceği şekilde), daha sonra Fudgsicle, Creamsicle ve Dreamsicle çeşitlerini icat etti.

Mikro Elektrot

Ida Henrietta Hyde (1857-1945), 1930’larda mikro elektrotu icat eden bir Amerikalı fizyologdur. Mikroelektrot, canlı bir hücreyi elektrikle (veya kimyasal olarak) uyaran küçük bir cihazdır ve bu hücre içindeki elektriksel aktiviteyi kaydeder. Hyde, Heidelberg Üniversitesi’nden mezun olan, Harvard Tıp Fakültesi’nde araştırma yapmak için seçilen ve Amerikan Fizyolojik Topluluğa seçilen ilk kadındır.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırın, 2. Dünya Savaşı zamanı radyasyon araştırmalarının (mikrodalga radyasyon üreten vakum tüpleri) kazara bir yan ürünü olarak icat edildi. 1946’da Raytheon Corporation’da çalışan mühendis Percy LeBaron Spencer, magnetron üzerinde çalışıyordu. Bir gün işyerinde cebinde bir çikolata vardı ve deneyleri sırasında eridiğini fark etti. Nedenini araştırmaya başladığında üzerinde çalıştığı mikrodalgaların çikolatanın erimesine neden olduğunu keşfetti. Deney yaptıktan sonra, mikrodalga fırınların yiyecekleri hızlı bir şekilde pişireceğini fark etti – ısı ile pişirilen geleneksel fırınlara oranla çok daha hızlı. Raytheon Corporation 1954’te ilk ticari mikrodalga fırını üretti; buna 1161 Radarange deniyordu.

Mikroskop (Bileşik Mikroskop)

Zacharias Janssen, 1595’te ilk bileşik mikroskopu icat eden Hollandalı bir lens yapımcısıydı (bileşik bir mikroskop, birden fazla objektife sahiptir). Onun mikroskopu birbiri içine giren iki uçtan oluşuyordu ve her iki ucunda birer lens vardı. Mikroskop, tüpleri kaydırarak odaklanıyordu. Göz merceği iki-konveks (her iki yanından dışarıya doğru dışarıya çıkıntı yapıyordu) ve uzak ucun merceği (objektif mercek) düz-dışbükeydi (bir tarafı düz, diğeri dışarı doğru). Bu gelişmiş mikroskop 3 ila 9 kat büyütme gücüne sahipti. Zacharias Janssen’in babası Hans mikroskop yapımında ona yardımcı olmuştu.

Robert Hooke 30X büyütme güçünde bir bileşik mikroskop kullanarak mantar dilimlerini gözlemledi. Gözlemlerini 1665 yılında “Microgphia” da yayınladı. Antony van Leeuwenhoek, 1673 yılında, 300X büyüten tek lensli mikroskop kullanarak bakteri, serbest yaşayan ve parazitik mikroskopik protistörler, sperm hücreleri, kan hücreleri vb. Keşfetti.

Montaj Hattı

İlk montaj hattı, 1901 yılında, ilk ticari olarak başarılı otomobil olan Oldsmobile’i üreten ve dünyadaki ilk otomobil üreticisi olan Ransome Eli Olds (1864-1950) tarafından icat edildi. Henry Ford (1863-1947), 1913-14 yılları arasında Michigan’daki Ford fabrikasında, ilk konveyör bandına dayalı montaj hattını kullandı. Bu üretim türü, bir otomobili yapmak için parçaların belirli istasyonlarda sırayla birleştirilmesi ve belirli bir zamanda (Model T için 93 dakika) işin bitmesini sağladı. Böylece üretim maliyetleri azaltıldı. Montaj hatları artık pek çok üretim sürecinde kullanılmaktadır.

Motosiklet

En eski motosiklet, 1867’de Amerikalı mucit Sylvester Howard Roper tarafından geliştirilen, kömürle çalışan, iki silindirli ve buharlı motora sahip bir motosikletti. Roper ayrıca buharlı bir araba geliştirdi. Roper 73 yaşında yeni bir motosiklet testi sırasında öldü.

Benzinle çalışan ilk motosiklet, Alman mucit Gottlieb Daimler tarafından 1885’de icat edildi. Çoğunlukla ahşap motosikletinin demir tekerlekleri vardı. Tek silindirli bir motor kullanıyordu.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir