A’dan Z’ye İcatlar – U harfi ile başlayan icatlar

Uçak

İlk çalışan uçak, Wright kardeşler Wilbur Wright (1867-1912) ve Orville Wright (1871-1948) tarafından icat edildi, tasarlandı ve üretildi. “Wright Flyer”, kanatları ahşap çerçeveli ve kumaşla bir uçaktı. İki pervaneye 12 beygir gücünde su soğutmalı bir motor güç veriyordu. 17 Aralık 1903’te, “Flyer” 12 saniye ve 120 feet (37 m) bir mesafe boyunca uçtu. Uçuş Kitty Hawk, Kuzey Carolina, ABD’de gerçekleşti.

Uçurtma

Uçurtma kabaca 2.500 ila 3.000 yıl önce icat edildi. Çin, Malezya ya da Endonezyalıların ilk uçurtmayı icat ettiğine dair iddiaları bulunmaktadır. Bazı insanlar, en erken uçurtmaların uzun bir iple tutturulmuş dev bir yapraktan yapıldığını söylemektedir. Endonezya’da buna benzer bir uçurtma olabilecek harikulade bir yaprak türü bulunmaktadır.

Uçlu Kalem

Mekanik kurşunkalem, Basmalı Kalem veya Uçlu kalem, 1915’te Tokuji Hayakawa tarafından icat edildi (3 Kasım 1894 – 24 Haziran 1980). İlk mekanik kurşun kaleme “Ever-Ready Sharp Pencil” deniyordu. Hayakawa, Tokyo, Japonya’da bir metal işleme dükkânına sahipti ve 1942’de şirketini genişleterek Hayakawa Electric Industry Co., Ltd olarak değiştirdi. Daha sonra Sharp Corporation (1970) adı verildi ve Hayakawa başkan seçildi.

Bu gün dünyaca ünlü Sharp markası’nın adı bu uçlu kalemin icadının isminden gelmektedir.

Usturlap

Usturlap, gökyüzündeki nesnelerin konumunu (güneş veya yıldızlar gibi) belirlemek için kullanılan bir araçtır. Ayrıca yerel saati belirlemeye yaramaktadır. İlk kez M.Ö 200 civarında Yunanistan’daki gökbilimciler tarafından kullanılmıştır.  Gelişen teknolojiyle Usturlap yerini, sekstanta bırakmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir