Kağıt Havluyu kim buldu

kagit-havlu

Kağıt Havluyu kim icat etti

Günümüzde pamuk havlunun neredeyse yerini almaya başlayan kağıt havlunun piyasaya çıkmasında bir fabrika hatası etken oldu. 1907 yılında Scott Kardeşlerin Scott Kağıt Fabrikası‘nda kesilerek tuvalet kağıdı haline getirilecek olan ana kağıt bobini hatalı çıkmıştı; kağıt kalın ve buruşuktu. Kardeşlerden biri bu kağıdın imha edilmesi yerine kağıt havlu biçiminde piyasaya verilip denenmesini önerdi. İlk kağıt havlular otel, lokanta ve halka açık tuvaletlerin bulunduğu yerlerde satıldı.

1919 yılında, William E. Corbin, Henry Chase, ve Harold Titus New Hampshire da bulunan Brown Company de kağıt havlu ile ilgili geliştirmeler yaptılar. Fakat fiyatı hala pahallıydı. Bu nedenle kağıt havlu Amerika’da yıllarca evlere girmedi.

1931 yılında, Scott Kağıt fabrikası yaptığı araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile maliyetleri oldukça düşürdü. Fiyatı iyice ucuzlayan kağıt havlu, kağıt mutfak havlusu adı altında 1931 yılından itibaren evlerde de kullanılmaya başlandı.

Halen Scott Kağıt Fabrikası Amerikanın lider kağıt havlu üreticisi durumundadır.

Kâğıt havlu; temizlikte kullanılan; yumuşak, kalın ve emici kâğıttan üretilmiş peçete. Çoğunlukla rulo hâlinde üretilir.

Kullanım alanı kumaş havlulara çok benzeyen kâğıt havlu, gevşek katmanlar hâlinde üretilir. Bu yapı, havlunun çok miktarda suyu emmesine ve taşımasına imkan verir. Bu özelliği nedeniyle yaygın olarak el, yüz ve yüzey kurulamada kullanılır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın