Moda Dergisini kim buldu, ilk moda dergisi

“Le Cabinet des Modes” adıyla, 1785 yılında Paris’te yayınlanmaya başlandı. Derginin politikası, “okurların modayı izlemek ve öğrenmek için komisyonculara avuç dolusu para kaptırmalarını önlemek ve kendilerini bu konuda eğitmek” olarak saptanmıştı.

Alman sanatçı Nicolaus von Heidoloff, 1793 yılında, “The Gallery of Fashion” adı altında İngilizce bir moda dergisi yayınlamaya başladı. Yıllık abone ücreti üç İngiliz altını olan bu dergi, yayınını 1803 yılına kadar sürdürdü.

Orta sınıftan İngiliz ev hanımlarına seslenen yüksek tirajlı ilk kadın ve moda dergisi ise, 21 yaşındaki Samuel Orchart Beeton tarafından 1852 yılının Mayıs ayından itibaren yayınlanmaya başlandı. “The Englishwoman’s Domestic Magazine” adını taşıyan derginin yayın politikası, genç yayıncı tarafından “entellektüelliğin yaygınlaştırılması, ahlak değerlerinin yerleştirilmesi ve aile bağlarının güçlendirilmesi” olarak belirlendi. İngiliz ev kadınları, ayda iki peni gibi ucuz bir fiyat karşılığında ahlak değerlerinin yükseltilmesine ilgi gösterdiler ve bu ucuzluk, Beeton’un başarısının sırlarından biri oldu.

1856 yılında İsabella Mayson adlı genç kızla evlendiğinde Beeton’un dergisinin tirajı 37 bini bulmuştu. Evliliğinin duyulması üzerine tiraj ansızın 50 bine yükseldi. Bu denli çok sayıda yeni okurun kazanılmasında, kuşkusuz ilk olarak elbise provalarının verilmesinin ve “Derdini söylemeyen derman bulamaz” köşesinin başlamasının da payı vardı. Beeton ayrıca, seslendiği sınıfın kadınlarının gizli kalmış duygularını okşayacak öykülere yer vermeyi de ihmal etmiyordu. İşin ilginç yönlerinden biri de, Victoria dönemindeki orta sınıf İngiliz ev kadınlarının okuduğu bu derginin birkaç sayısının, British Museum’da pornografik yayın olarak nitelendirilip, kapalı kasalar içinde muhafaza edilmesidir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın