Nikotin Bandı ve Nikotin Sakızını kim buldu

nikotin-bandi

Nikotin Bandını kim buldu. Nikotin bandı sigara bağımlılarının, sigarayı bırakmaları aşamasında yaşadıkları nikotin yoksunluğu belirtilerini azaltmak amacıyla Murray Jarvik tarafından icat edildi.

Murray Jarvik, tütünün içindeki nikotinin deri yoluyla emilimi ve insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmaya başladı. Bu alanda ilk keşfini elle tütün hasatı yapan Güney Amerikalı çiftçiler ve çiftlik işçilerini inceleyerek başladı.

Murray Jarvik ve UCLA üniversitesinden arkadaşı Jed Rose, deri yoluyla tütün emilimini araştırmak için, insan denekler üzerinde deney yapması gerekiyordu. fakat deneyler için onay alamadılar. Bunun üzerine, Jarvik ve Rose deneyleri kedi üzerlerinde yapmaya başladılar. UCLA Dergisi ile yaptığı söyleşide, Jarvik “Biz deri üzerinde tütün koyarak neler yaşanacağını denedik. Tıpkı sigara içenler gibi, kalp atım hızı ve adrenalin salgısı arttı.” demiştir.

Jarvik ve Rose araştırmaları sonunda 1990’ların başında, sigara içme dürtüsünü hafifletmek için doğrudan vücuda deri yoluyla nikotin salgılayan bir band icat ettiler. Jed Rose halen Duke Üniversitesi’nde Sigarayı Bırakma ve Nikotin Araştırma Merkezi’nin direktörü ve olarak görev yapmaktadır.

Nikotin bandı 1992 yılında bir over-the-counter tedavi olarak Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. 1996 yılında ABD’de sigara bırakmak için reçete ile satışa sunuldu.

Nikotin Sakızını kim icat etti. Nikotin içeren ilk sakız Nicorette adıyla üretildi. Nicorette sakız Nikotin Replasman Tedavisi’nin bir şeklidir, Nicorette nikotin sakızı SmithKline Beecham Pharmaceuticaals şirketi tarafından geliştirdi. Nikotin sakızı, sigara bağımlılarının, nikotin yoksunluk belirtilerini azaltarak sigarayı bırakmaya yardımcı olmaktadır.

 

Paylaşın Bilgi Çoğalsın