Saatleri Geri Almayı kim buldu

Saatlerin 1 saat geri alınmasının amacı gün ışığından daha fazla yararlanılarak enerji tasarrufu sağlamaktır. Peki saatlerin 1 saat geri alınmasını ilk kim buldu. Hepimiz  Benjamin Franklin‘i 100 Amerikan dolarındaki resmi ile tanıyoruz. Benjamin Franklin, 17 Ocak 1706 – 17 Nisan 1790 tarihleri arasında yaşamış, Amerika’lı yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomattır. “Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar” özdeyişinin sahibidir.

ABD’li mucit Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı. 1784 yılındaki bu mektupta, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler yer almaktaydı. Daha sonra saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

Benjamin Franklin’in hayatı boyunca birçok buluşa imza attı. Bunlardan en önemlileri; Yıldırımsavar (Paratoner), Cam Armonica, Franklin Sobası, Bifokal Gözlük olarak sayılmaktadır.

1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneği’ni kurdu. Elektrik ile ilgili araştırmaları ve diğer bilimsel araştırmaları ile birlikte siyasetle yakından ilgilendi.
Franklin enerjilerin pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldığını farketti. Ayrıca yıldırımın elektrikten oluştuğunu keşfetti. Franklin elektrikle ilgili deneylerinden dolayı yıldırımsavarı buldu.
Paylaşın Bilgi Çoğalsın