Taksiyi kim buldu, ilk taksi

Sarı rengi, gece ve gündüz tarifesi, şoförünün kendine has imajı, Türkiye’de en çok Şahin marka otomobil ile verilen, taksimetre ile gidilen yolun hesabına göre ücretlendirilen bir yolcu taşıma servisi Taksicilik. Taksinin ilk kullanılmaya başlandığı yer Almanyadır.

1896 yılının baharında, Almanya’nın Stuttgart kentinde, “Droschkenbesitzer” namıyla ün salan Dütz, tanesi 8 bin marktan iki adet Benz- Kraftdroschkes alarak, ilk taksi servisini kurdu. Uzun bir süre, Stuttgart, dünyanın taksi çalıştıran iki kentinden biri oldu. Öteki kont Paris’te ise, yalnızca bir tek taksi vardı. 1897 yılının Mayıs ayında, Friedrich Greiner de bir taksi servisi kurunca, Stuttgart, dünyanın birden fazla taksi servisi olan ilk ve tek kenti oldu. O günlerde “Der Motowagen” dergisinde yayınlanan bir habere göre, Greiner’in taksileri, günde ortalama olarak 70 kilometre yol yapıyordu.

Aslında, modern taksi işletmeciliğinin babası olarak Greiner’i kabul etmek, hiç de yanlış olmaz. Çünkü, dünyada ilk kez Greiner, araçlarına taksimetre taktı. 1896 yılında, “Societe Anglo-Française” tarafından bir tek arabayla Paris’te başlatılan taksi servisi ise, fazla uzun ömürlü olmadı ve ancak birkaç ay çalışabildi. İngiltere’nin ilk taksi servisi ise 19 Ağustos 1897 günü hizmete başladı. London Electric Cab.Co.adh şirket,12 akümülatörle çalışan 3.5 beygir gücündeki Bersey marka elektrikli arabaları Londra’da, kent merkezi ile West End semti arasında çalıştırıyordu. Saatte ortalama 9 mil hız yapabilen bu taksiler, her şarjdan sonra 30 mil gidebiliyorlardı. O yılın sonunda şirketteki taksilerin sayısı 25’i buldu. Bir yıl sonra ise bu sayı 50’ye çıktı. Araçlar, kolaylıkla tanınabilmeleri açısından “san ve siyah” renklere boyanmıştı. Ne var ki, ikinci yılın sonunda zarar etmeye başlayan şirket, taksileri servisten kaldırdı. Çünkü halk, artık bu ulaşım araçlarına ilgi göstermemeye başlamıştı. Bu ilgi eksilmesinin kökeninde, taksilerden birinin bir çocuğu ezmesi, şoförlerden birinin sarhoş yakalanması gibi nedenler yatıyordu. Sonunda şirket, sayıları 77’yi bulan taksilerini elden çıkardı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın