Tarayıcıyı kim buldu

Tarayıcı - Scanner

Tarayıcı görüntüleri, resimleri, basılı metinleri, el yazısını veya bir nesneyi optik olarak tarayan ve sonucu dijital bir görüntü dosyası haline getiren cihazdır. Ortaya çıkan dijital görüntü jpeg, pdf veya başka bir formatta kullanılabilir. Ofislerde sıklıkla, dokümanın tarama için cam üzerine yerleştirildiği masaüstü tarayıcılar kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle yazıcılara entegre edilmiş bir halde kullanılmaktadır.

Tarayıcıyı kim icat etti

Bir bilgisayarla kullanılmak üzere geliştirilen ilk görüntü tarayıcı bir drum tarayıcıydı. 1957’de Russell A. Kirsch tarafından yönetilen bir ekip tarafından ABD Ulusal Standartlar Bürosunda inşa edilmiştir. Bu makinede taranmış ilk görüntü, Kirsch’in o zamanki üç aylık oğlu Walden’ın 5 cm’lik kare bir fotoğrafıydı. Siyah – beyaz görüntü bir yanda 176 piksel çözünürlüğe sahipti.

Modern tarayıcıların ataları, ilk telefoto ve faks giriş cihazları olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda
Pantelegraph, Giovanni Caselli tarafından geliştirilen ve pratik olarak hizmete giren ilk cihazdır. Bu cihaz 1860’lı yıllarda ticari olarak kullanılan, normal telgraf hatları üzerinden iletilen, faks makinesinin erken bir formudur. Bu cihaz 150 x 100 mm’ye kadar olan bir alanda el yazısı, imza veya çizimi iletebilmekte idi.

Édouard Belin, 1913 yılında bir fotosell kullanarak tarama yapan ve normal telefon hatları üzerinden taradığını iletebilen Belinografı icat etti.  Berlino 1920’lerden 1990’ların ortalarına kadar haber ajansları tarafından kullanıldı.

1990’lı yılların başında, yerel bilgisayar ağı üzerinden profesyonel masaüstü tarayıcıları ortaya çıktı. 2000 yılından itibaren hem küçük ofisler hem de tüketiciler için uygun, yazdırma, tarama, kopyalama ve faks özelliklerini barındıran, bir çalışma grubunun tüm üyeleri tarafından kullanılabilen, All in One çok amaçlı cihazlar piyasaya çıktı.

Modern tarayıcılar, görüntü sensörü olarak CCD veya bir kontak görüntü sensörü CIS kullanmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 3d tarayıcılar da hızla yayılmaktadır. 3D tarayıcılar katı nesnelerin üç boyutlu yapısı hakkında bilgi üretmektedir. 2010 yılı itibariyle tarama teknolojileri, 3 boyutlu tarayıcılarılar dijital kameralar ile birleştirerek nesnelerin tam renkli, foto-gerçekçi 3D modellerini oluşturmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir