Televizyon reklamını kim buldu

Televizyon reklamları ilk kim tarafından düşünülmüş çok net olmamakla birlikte ilk televizyon reklamı nerede ve nasıl gösterildi bellidir. ilk Televizyon reklamı, Londra’da Olympia salonlarında 5 ve 13 Kasım 1930 tarihleri arasında  yapılan “Saç Modası Festivali” sırasında, Baird Co. şirketince kurulan kapalı devre televizyon yayınları sırasında gösterildi.

Bu yayında, Eugene Ltd. tarafından üretilen malzemelerle, saçlara yapılacak permanın ne denli uzun ömürlü olacağı anlatılıyordu. Düzenli Televizyon yayınları arasında ilk Televizyon reklamı ise, 1 Temmuz 1941’de New York’ta WNBT TV’sinde yayınlandı. Ekrana Bulova marka bir saat görüntüsü geldi ve bir spiker, bu statik görüntünün üzerine reklam spotunu okudu. 20 saniyelik bu gösterinin ücreti 9 dolardı.

NBC şirketi de, ilki 27 Haziran 1941’de yayınlanan bir reklamlı program kampanyası başlattı. Bu kampanyada, isteyen firma için bir saat süreli program düzenlenebiliyordu. Arasına reklam spotlarının serpiştirildiği bu tür bir program için, stüdyo ve yapım masraflarının dışında 120 dolar alınıyordu. O dönemde yalnızca 4 bin 700 adet Televizyon alıcısı bulunduğunu göz önüne alırsak, bu ücretin hayli astronomik olacağı kendiliğinden anlaşılacaktır. Yine de Ivory sabunlan, Bulova saatleri ve Adam şapkaları bu tür programlar yaptırmaktan kaçınmadılar. İlk renkli Televizyon reklamı, İngiltere’de, ATV şirketince 15 Kasım 1969 günü yayınlandı. “Birds Eye” marka bezelyelerin tanıtıldığı 30 saniyelik bu filmin yapımcılığını Lintas Reklam Ajansı üstlenmişti. Bu ilk renkli Televizyon reklamı için Birds Eye firması, ATV şirketine 23 sterlin ödedi.

Televizyonun ile ilgili tarihsel sıralama ve isimleri öğrenmek için Televizyonun İcadı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Paylaşın Bilgi Çoğalsın