Uber hangi ülkenin, kim kurdu?

Uber’i kim icat etti?  Uber, Amerika’da kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Yapmış olduğu Uber mobil uygulaması ile Dünya’da 60’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Mobil uygulamanın bulunduğu araçlara Uber aracı adı verilmektedir. Bir Uber aracı normal taksi ücretlerinden % 30 daha ucuza yolcu taşımaktadır. Uber, Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da hizmete başlamış, daha sonra Bodrum’da talep üzerine sürüş hizmetini devreye almıştır. Yakında Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük illerde faaliyete geçeceği belirtilmektedir.

Uber nasıl kuruldu?

Silikon Vadisi’nde çalışan Travis Kalanick, 2008 yılında Paris’te bir internet konferansına gitti. Ancak kaldığı otelden konferansın yapıldığı merkeze gidebilmek için dakikalarca taksi aramasına rağmen başarılı olamadı. İşte Uber fikri o an doğdu. Kalanick, sıradan vatandaşların da taksi gibi ama daha ucuza ve daha kolay erişim sağlanabilir şekilde hizmet vereceği bir cep telefonu uygulaması geliştirmeye karar verdi.

2009 yılında kuruldu

Bu fikrini Google, Goldman Sachs, Katar Yatırım Ajansı gibi ellerinde çılgın fikirlere yatıracak milyon dolarlarıyla hazır bekleyen kurumlara da satmayı başardı. Ve Uber 2009 yılında doğdu. Doğar doğmaz da faaliyete geçtiği ülkelerde gerçek taksicilerin büyük tepkisini çekti. Çünkü her ülkede taksi hizmeti verebilmek için özel bir plakaya yüklü bir meblağ ve vergi ödemek gerekiyordu. Uber ise her ikisini de yok sayıyordu. Taksiciler, kendilerinden daha ucuza hizmet veren bu şirketi en büyük düşman olarak görseler de Uber bugün hakkında açılmış yüzlerce davaya rağmen Türkiye dahil 58 ülkede faaliyetini sürdürüyor.

Uber Sistemi nedir ve nasıl çalışıyor?

Uber, tamamen akıllı telefonlarla yönlendirilen bir hizmet. Aslında resmi taksiler için Türkiye’de hizmet veren ‘BiTaksi’ uygulamasını andırıyor.

  • Akıllı telefonunuza Uber uygulamasını indirip üye olduktan sonra Uber’in haritası nerede olduğunuzu algılayarak çevrenizdeki Uber araçlarını ve kaç dakikada size ulaşabileceklerini gösteriyor.
  • “Bu araçlar kimin?” diye sorarsanız yanıtı: İstanbul’da yaşayan sıradan insanların… Uber’e sürücü olarak aracınızın modeliyle başvuru yapabiliyorsunuz.
  • Aracı çağırdıktan sonra gelecek olan aracın şoförünün ismi, aracın modeli ve plakası telefon ekranınıza düşüyor.
  • Gitmek istediğiniz yeri şoföre söyledikten sonra Uber’in taksimetresi çalışmaya başlıyor. Varış noktasına geldiğinizde hiçbir şekilde şoförle aranızda bir para alışverişi almıyor. Sadece akıllı telefonunuzdan ödemeyi onaylıyorsunuz ve kredi kartınızdan yol bedeli şoföre aktarılıyor. Tabi Uber de seyahat başına yüzde 20 komisyonunu kesiyor.

Talep üzerine sürüş hizmeti

Uber’in Türkiye’ye sessiz sedasız girişi 2015 yılı sonlarında oldu. Bugün Uber şimdilik hizmet verdiği tek şehir olan İstanbul’da her geçen gün taksiciler için daha büyük tehdit oluşturur hale geldi. Taksiciler Odası yasa dışı bir faaliyet içinde olduğu gerekçesiyle Uber’in internet sitesine erişimi engellemek için girişim başlattı. Ancak hiçbiri piyasa değeri 50 milyar doları aşan Uber’i durdurmaya yetmedi. Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte ABD’li şirket hemen kapağı Bodrum’a attı. “Talep üzerine sürüş”adını verdiği hizmetini Ankara ve İzmir’e de yaymak için artık gün sayıyor.

Dünya taksicileri birleşti!

Dünyanın dört bir yanında taksiciler Uber’e savaş açtı. Paris’te taksiciler lastik yakıp araçları ters çevirince Uber’in Fransa’daki CEO’su gözaltına alındı. Uber şoförlerine 10 bin euro ceza kesiliyor. Belçika, Hollanda, G.Kore, Filipinler gibi ülkelerde de polis denetim yapıyor. Almanya, Portekiz ve İspanya’da taksiciler mahkemelerden Uber’i yasa dışı ilan eden kararlar çıkarttırdı.

Uber, Türkiye’de popülaritesini artırmak için 20 Temmuz’a kadar İstanbul’a özel yüzde 20’lik indirim kampanyası başlattı. Zaten gerçek taksilerden kilometre başına yüzde 30 daha ucuza hizmet veren Uber böylece fiyat rekabetinde makası iyice açtı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir