Zaytung kimin, Sahibi kim

zaytung kim buldu

Zaytung sosyal hayat, gündem ve siyasete yönelik hem mizahi, hem ironik hemde eleştirel bir bakış açısıyla haberler yayınlayan, “Dürüst, tarafsız, ahlaksız haber” sloganıyla 2010 yılında Hakan Bil tarafından kurulmuş Türkiye merkezli bir internet sitesidir. Amerika’da kurulmuş olan “The Onion News” adlı mizansen haberler yapan sitesinden etkilenilerek hazırlanmıştır. Zaytung adı, Almanca’da gazete anlamına gelen “Zeitung” kelimesinden gelir. Şu anda yaklaşık 50.000 üyesi bulunmaktadır.

Kim Kurdu, Nasıl kuruldu?

Zaytung ilk kurulduğu 2010 yılında kurucusu olan Hakan Bil ve Ekşi Sözlük yazarı olan 7 – 8 kişilik editör kadrosuyla, sadece aslı astarı olmayan haberlere yer veriyordu, sonradan bunun yanına Oyun, Video, Blog, Sinema, Spor, Astroloji, Dergi, Halkın Sesi, Anket ve son olarakta Store kategorileri eklendi.

Zaytung kurulmadan önce, zamanında oldukça popüler olmuş shockhaber.com ve asparagaz.com gibi web sitesi örnekleri vardı. hatta Televizyon programı olarak ŞOK bu çizgide yayın yapıyordu. Fazla uzun ömürlü olamamalarının sebebi mizah anlayışlarının belirli bir kitleyi yakalayamamasıydı. Zaytung’un mizah anlayışına en yakın yayın 2005’te ekşi sözlük tarafından çıkarılan Ekşi dergisiydi.

Mizah Anlayışı

Gizli kapaklı başlayan Zaytung hareketi bugün hatırı sayılı bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Zaytung’dayer alan içeriğin çok komik olması bir yana Türk ve Dünya medyasına getirilen farklı ve sağlam bir eleştiri durumu söz konusudur.

1. O Kadar da Güzel Olmayan Başarısız Genç Kız, Son Yolculuğuna Uğurlandı.
2. Televizyonda Yeteri Kadar Anayasa Tartışması İzleyen Vatandaşa, Hukuk Diploması Verildi.
3. Alman Ampute Milli Futbol Takımı’nda Sakatlıklar, Teknik Ekibi Düşündürüyor.
4. Sürtünme Yoluyla İlişkiye Girmeye Çalışan Çift, 10 Hektar Ormanlık Alanı Ateşe Verdi.
5. Milli Birlik ve Beraberliğe İhtiyaç Olmayan Günler Kesinleşti.

gibi başlıklarla başlıklarla yayınlanan palavra kültürüne dayalı mizah haberler okuyucuda doğal olarak bir gülme hissi uyandırıyor. Siteden haberi olmayanların bazen sitenin yaptığı yalan haberleri ciddiye aldıkları da olmuştur.

Diğer Bilgiler

Zaytung, 2012 yılında APRIL Yayıncılık aracılığı ile bir de Almanak çıkarmıştır. Almanakta 2009-2011 yılları arasındaki Haber, Astroloji, Dergi, Son Dakika ve Foto Haberler’e yer verilmiştir.

Site kullanıcıları site haberlerini sosyal medyada paylaşıyorlar. Hatta son bir kaç yılda Medyamızın anlı şanlı, kelli felli köşe yazarları ve televizyoncuları da sık sık Twitter ve Facebook hesaplarından Zaytung haberleri paylaşır oldular.

2015 yılının Şubat ayında sitede editör olarak çalışan Cengiz Bayram, H. Nihat Güneş, Evren Kuçlu ve Uğur Ceviz ayrılarak Resmi Gaste isimli yeni bir mizahi haber sitesi kurmuşlardır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir