90’lı yılların en iyi 10 Tekonojik İcadı

90-li-yillar-en-iyi-10-icat

Google.com’dan Playstation’a, SMS den Photoshop’a – 1990’lı yıllara damgasını vuran çok şey var. Günümüzn dünyasını şekillendirmeye başlayan her şey 1990’lı yıllarda icat edildi: 90’lı yıllarda küçük bir kesim de olsa insanlar cep telefonları ile konuşuyor ve evlerinde bilgisayar kullanıyorlardı.

90’lı yıllarda insanlar, sahip olduğumuz araçların birçoğunu öncülük eden şık ve yeni dijital ürünlerle tanıştı. 1996’da dünya VHS’ye elveda dedi ve videoları izlemek için DVD adı verilen yeni bir teknolojiye merhaba dedi. 1998’de Google’ın ortaya çıkmasıyla, insanlar internette ihtiyacı olan hemen hemen her şeyi arayabilmeye ve çok kısa sürede bilgiye ulaşmaya başladı. Sadece bunlar değil elbette. Bir kişinin cep telefonu kullanması sadece konuşma amaçlı değildi. Sms teknolojsi ile bir yazılı kısa mesaj gönderebiliyordu.

Nokia’nın ilk cep telefonundan Google.com’a 90’lı yıllarda çok şey oldu. İşte 90’lı yıllar içinde icat edildiğini bilmediğiniz ve fark etmediğiniz bu 10 icat.

Adobe Photoshop, 1990

ilk-adobe-photoshop

Teknoloji ve sanata hayran olan kardeşler Thomas ve John Knoll, bilgisayarlarda fotoğraf düzenleme özelliklerinin bulunmadığını fark ettiler, bu nedenle kendi program kodlarını yazmaya başladılar. 1989 yılına kadar süren geliştirme yıllarının ardından, Knoll kardeşler sonunda yatırımcıların dikkatini Adobe’a çekmeyi başardı. Adobe yatırımcılardan ve personelinden aldığı yatırımlar yardımıyla Photoshop 1.0’ı, Şubat 1990’da piyasaya çıkardı.

Linux, 1991

Linus-Torvalds-linux-un-mucidi

1991’de Linus Torvalds, Helsinki Üniversitesi’ndeki ikinci yılında açık kaynaklı Linux işletim sistemini geliştirmeye başladığında bilişim ve yazılım endüstrisi tamamen değişti. Başlangıçta Intel’in kişisel bilgisayaraı olan Intel PC için yeni bir işletim sistemi kurmayı planlamıştı, ancak gelişmeler o kadar muazzam oldu ki bu gün Torvalds, Google, Amazon, Facebook ve Twitter gibi internet şirketlerinin kullandığı en büyük platformlardan birini oluşturmayı başardı.

SMS – Metin mesajları, 1992

sms-mesaji

Sema Group Telecoms’un eski geliştiricilerinden biri olan Neil Papworth, 1992’de ilk kısa mesajı Vodafone’da bir yönetici olan Richard Jarvis’e başarıyla gönderdi. O sırada cep telefonlarının klavyesi yoktu,Papworth, bu yüzden “Merry Christmas” mesajını bir bilgisayarda yazdı. Nokia’nın 1011 SMS metin mesajı teknolojisini destekleyen ilk cep telefonu oldu.

Nokia 1011, 1994

nokia-1011

1980’lerde cep telefonları piyasaya sürülmesine rağmen, 1994 yılına kadar Nokia ilk cep telefonunu yani Nokia 1011’i piyasaya çıkarmadı. Cihaz, ilk seri üretilen GSM telefonu oldu. Cep telefonlarının tasarımını ve görünüş biçimini değiştirdi. Nokia 1011’den önce, cep telefonları büyük ve tıknazdı. Tabiri caiz ise bildiğiniz takoz gibiydi ve yanınızda taşınması zordu.

Sony Playstation, 1994

Sony-Playstation-oyun-konsolu

3 Aralık 1994’te Sony, Japonya’da ilk Playstation’ı piyasaya sürdü. 37.000 yen (yaklaşık 387 $) karşılığında perakende satış fiyatı vardı. Playstation, popülaritesini hızla arttırdı ve Walkman’tan bu yana Sony’nin en önemli ürünü olarak kabul edildi. PlayStation, Eylül 1995’te ABD’de piyasaya sürüldü ve çok kısa bir sürede başarıyı yakaladı.

Nintendo 64, 1996

nintendo-N64-oyun-konsolu

Nintendo 64, 23 Haziran 1996’da Japonya’da piyasaya çıktı. Oyun konsolları daha önce sadece oyun salonları için üretiliyordu. Piyasaya çıkan ev kullanıcılarına yönelik ilk kollu oyun konsolu oldu. O yılın eylül ayında, N64 ABD’de piyasaya sürüldü. N64, oyun endüstrisinde önemli bir gelişmeydi çünkü kullanıcılar için, oyunlarda daha önce hiç olmadığı kadar hassasiyet ve kontrol hedefliyorlardı.

Tickle Me Elmo, 1996

Tickle-Me-Elmo

Mucit Ron Dubren, gıdıklanınca gülen doldurulmuş oyuncak bir hayvan icat etme fikrini düşündü. Komedi ve teknoloji ile birleştirilmiş bir maymun oluşturmak üzere mühendis Greg Hyman ile ortaklık kurdu. Bu oyuncak asla başarı gösteremese de, Dubren’in fikri yaşamaya devam etti. 1996 yılında oyuncak şirketi Tyco, Dubren’in teknolojisini Susam Sokağı’ndan Elmo’da kullanmaya karar verdi. Tickle Me Elmo (Gıdıkla Beni Elmo) en popüler çocuk oyuncak haline geldi. 1996 tatil ve alışveriş sezonu için en çok tercih edilen oyuncak seçildi. Artık TIME’ın “All-Time 100 Greatest Toys” “Tüm zamanların en iyi oyuncakları” listesinde yaşıyor.

DVD, 1996

dvd

VHS’yi ortadan kaldıran DVD, 1995 yılında geliştirilmiş ve 1996 yılında piyasaya sürüldü. Tabii ki DVD oynatmak için bir oynatıcıya ihtiyaç vardı. Dünyanın ilk DVD oynatıcısı olan Toshiba SD-3000′ de aynı zamanda çıktı. DVD’nin icadı için hiç bir şirket veya kişi adı geçmiyor. – Bir çok faklı varyasyon, farklı teknoloji firmaları tarafından icat edildi fakat hepsi tek bir format üzerinde anlaşmaya vardılar. Böylece daha önce video dünyasında yaşanan  VHS ve Betamax rekabetinin ve karmaşasının yarattığı zorlukların tekrarlanmasını önlemiş oldular.

Tamagotchi (Sanal Evcil Hayvan), 1996

Bandai-tamagotchi-sanal-evcil-hayvan

Orijinal sanal evcil hayvan Tamagotchi, 1990’lı yılların çocukluğuna ait bir simge oldu. 1996 yılında Bandai tarafından piyasaya sürülen Tamagotchi, dünya çapında 40 milyon adet  satıldı. Çocuklar hen sanal evcil hayvanlarıyla oynuyor hem de belirli zaman aralıklarında onun temel ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Tamagotchi, bir bakıma çocuklara sorumluluğu öğreten bir oyuncaktı.

Google, 1998

google-kurucuları

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin 1995’de Stanford Üniversitesi’nde bir araya geldi. 1996 yılına gelindiğinde, ikisi Backrub adlı bir arama motoru için bir program yazıyorlardı. Backrub’ın başarısıyla Brin ve Page, 1997’de Google.com alan adını kaydetti. Bir süre sonra, arkadaşları Susan Wojcicki’nin garajında Eylül 1998’de dünyanın en büyük arama motoru Google’ı resmi olarak kurdular.
Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir