Aküyü kim buldu

Aküyü kim icat etti

Gaston Planté (22 Nisan 1834 – 21 Mayıs 1889), günümüzde arabalarda kullanılan ilk kurşun-asit aküyü 1859’da icat eden Fransız fizikçidir. Gaston Planté nin Kurşun-asit aküsü arabalarda veya başka yerlerde kullanılması için pazarlanan ilk şarj edilebilir elektrik aküsü olmuştur.

Planté, 22 Nisan 1834’te Orthez, Fransa’da doğdu. 1854’te Paris’te Conservatory of Arts and Crafts fizik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bir fizikçi olmasına rağmen 1855’te Paris’te tarih öncesi bir kuş olan Gastornis parisiensis’in ilk fosillerini keşfetti. Keşfedilen bu fosil kuş türüne onun adı verildi. 1860’da Fizik Profesörü ünvanını aldı.

Gaston Planté ve İlk Kurşun Asit Akü

Elektrik enerjisini depolayabilecek bir pil üzerinde çalışmalara baladı. 1859’da ilk şarj edilebilir tek hücreli bir pil olan kurşun asitli aküyü icat etti. İlk akü modeli, cam elyaf sülfürik asit çözeltisi içine batırılmış, keten bezle ayrılmış iki tabak saf kurşunun spiral bir makaradan oluşuyordu. Bir yıl sonra Bilimler Akademisi’nde dokuz hücrelik bir kurşun-asit aküsü tanıttı.

Planté ayrıca statik elektrik ile dinamik elektrik arasındaki farklılıkları araştırdı. Bu araştırmanın bir sonucu olarak, Planté, Rheostatic Machine adlı bir mekanik aygıt keşfetti. Bu cihaz modern gün Marx jeneratörünün mekanik bir öncüsü idi.

21 Mayıs 1889’da Paris yakınlarındaki Meudon Bellevue’de vefat etti. 1989 yılında Bulgar Bilimler Akademisi, kurşun-asit pil teknolojisinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunan bilim insanlara Gaston Planté Madalyasını vermeye başladı.

Camille Alphonse Faure

Camille Alphonse Faure (21 Mayıs 1840 – 14 Eylül 1898), Fransız kimyager ve mühendis.

Faure, 1880’de, 1859’da Gaston Planté tarafından icat edilen kurşun asitli akünsünü temel alarak çalışmalar yaptı. Kurşun levhaları, kurşun oksitler, sülfürik asit ve sudan oluşan bir macunla kaplayarak bir kür işlemi yapıyordu. Kür işlemi, macunun kurşun plakasına yapışmış kurşun sülfat karışımına dönüşmesine neden oldu. Şarj işlemi sırasında, sertleştirilmiş macun, elektrokimyasal olarak aktif materyale dönüşüyordu (“aktif kütle”) ve Planté piliyle karşılaştırıldığında kapasitede önemli bir artış sağladı.

1881’de yılında Camille Alphonse Faure daha verimli ve güvenilir bir akü modeli geliştirdi. Faure’nin yaptığı geliştirme çalışmaları, bu tür akülerin kapasitesini büyük ölçüde artırmış ve doğrudan endüstriyel bir ölçekte üretime geçmesini sağladı.

Faure’e hayatının son dönemlerinde, alüminyum alaşımların imalatı ve sıcak hava motorlarında ve motorlu taşıt direksiyon mekanizmalarında iyileştirmeler için çalışmalar yaptı, patentler aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir