Alexander Graham Bell İcatları

Graham-Bell-icatlari

Alexander Graham Bell 1876’da 29 yaşındayken telefonu icat etti. Kısa süre sonra Bell Telephone Company’yi 1877’de kurdu ve aynı yıl Mabel Hubbard ile evlendi ve Avrupa’da bir yıl sürecek balayına çıktı. Alexander Graham Bell icadı olan telefonun başarısı ile kolayca memnun olabilirdi fakat laboratuvarında bulunan birçok not defteri, onun düzenli olarak arayıp çabalayan, daha fazla öğrenmek ve yaratmak isteyen gerçek ve nadir görülen bir entelektüel merakla dolu olduğunu göstermiştir.

Uzun ve üretken hayatı boyunca yeni fikirleri denemeye devam etti. İletişim alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra uçurtmalar, uçaklar, tetrahedral yapılar, koyun ıslahı, suni solunum, tuzdan arındırma ve su damıtması ve hidrofoillerden oluşan çok çeşitli bilimsel araştırmalar yaptı.

Telefonun icadı ile birlikte gelen muazzam teknik ve finansal başarı, Alexander Graham Bell’in geleceğini ve kendisini diğer bilimsel araştırmalara  adayabilecek kadar güvenli hale getirdi. Örneğin, 1881’de Fransa’da Volta Ödülünü kazanarak elde ettiği 10.000 dolar ödülü, Washington, DC’de Volta Laboratuvarı’nı kurmak için kullandı.

Bilimsel ekip çalışmasına inanan Bell, Volta Laboratuvarında iki asistanla, kuzeni Chichester Bell ve Charles Sumner Tainter ile çalıştı. Onların deneyleri ve çalışmaları, Thomas Edison’un fonografına büyük katkılar sağladı ve ticari olarak uygulanabilir hale geldi.

1885’te Nova Scotia’ya ilk ziyaretinden sonra Bell, yeni ve heyecan verici fikirler aramak, parlak mühendislerden oluşan ekipler kurmak için Baddeck yakınlarında Beinn Bhreagh adlı mülkünde bir başka laboratuvar daha kurdu.

Photophone

Photophone

Telefondan sonraki ilk yeniliklerinden birisi, sesi bir ışık hüzmesi aracılığıyla ileten bir cihaz olan “photophone” oldu.

Bell ve yardımcısı Charles Sumner Tainter, duyarlı selenyum kristali ve bir ayna kombinasyonu kullanarak gönderdikleri sesi ışık ile ileten ve titreşerek cevap veren photophone adlı sistemi geliştirdiler. 1881’de, bir binadan diğerine 200 metre mesafeden photophone mesajı gönderdiler.

Bell bile photophone sistemini “şimdiye kadar yaptığım en büyük buluş olan telefondan daha da büyük” olarak tanımlamıştı. Photophone aslında ilk kablosuz bir telefon sistemiydi. Buluş günümüzün lazer ve fiber optik iletişim sistemlerinin temelini oluştururken, bu gelişmeden tam olarak yararlanmak için çeşitli modern teknolojilerin geliştirilmesi gerekiyordu. Fakat o zamanlar için henüz bunlar mümkün değildi.

Metal Dedektörü

bell-metal-dedektor

Bazı durumlarda, sorunlar ortaya çıktığı anda onu yeni çözümler üretmek için çalışmaya itti. 1881’de Başkan Garfield’a bir suikast girişimi sonrasında vücuda giren merminin  yerini tespit edecek bir yöntem olarak indüksiyon dengesi denilen bir elektromanyetik cihaz üretti. İlk aşamada başarısız olsa da Başkan Garfield’ın ölümünden sonra doktorlarla birlikte çalışarak, cihazı geliştirdi ve telefon sondası adını verdi. Metalin üzerine geldiğinde ses çıkartan erken bir metal dedektörü icat etti. Bu dedektör, Boer Savaşı (1899-1902) ve I. Dünya Savaşı (1914-18) sırasında hayat kurtaran bir cihaz haline geldi.

Solunum Cihazı

Bell’in yeni doğan oğlu Edward, solunum problemlerinden öldüğünde insanların nefes almasını kolaylaştıracak metal bir vakum kabı tasarladı. Cihaz, çocuk felci hastalarını hayatta tutmak için 1950’lerde kullanılan demir akciğerin öncüsüydü.

Üzerinde çalıştığı diğer fikirler,  küçük işitme sorunlarını saptamak için icat ettiği audiometre, günümüzdeki enerji geri dönüşümü ve alternatif yakıtlar denilen alanlarda deneyler yaptı. Ayrıca Bell deniz suyundan tuzu uzaklaştırarak temiz su elde etme yöntemleri üzerinde çalıştı.

Koyun Islahı ve Yetiştiriciliği Çalışmaları

Merakı onu kalıtım ve genetik mutasyon kuramlarına yönlendrdi. Başlangıçta sığırlar, daha sonra koyunlarda kalıtımın özelliklerini inceledi. Beinn Bhreagh laboratuvarında koyunların doğum sayısını ikiz ve üçüz olarak artırabilir mi diye koyun yetiştirme deneyleri yaptı.

Havacılık ve Daha Sonra Yaşamdaki Gelişmeler

Havacılık ve uçuş teknolojisilerinde ilerlemeler kaydetmek için harcadığı zaman ve gayret küçük faaliyetler olarak görülebilir.

1890’lara gelindiğinde, Bell pervaneler ve uçurtma denemeleri yapmaya başladı. Uçurtma tasarımında yeni bir mimari biçim olan tetrahedron (dört yüzlü üçgen) kavramını uygulamaya başladı.

Uçak Çalışmaları

1907’de, Wright Kardeşler’in Kitty Hawk’da ilk uçağı yaptıktan dört yıl sonra Bell, hava araçları üretme konusunda ortak hedeflere sahip dört genç mühendis; Glenn Curtiss, William “Casey” Baldwin, Thomas Selfridge ve J.A.D McCurdy ile birlikte Aerial Experiment Association (Havacılık Deneyi Derneği)’ni kurdu. Ekip, 1909’a kadar, dört güçlü uçak üretmişti. Bunların en iyisi olan Silver Dart, 23 Şubat 1909’da Kanada’da başarılı bir hava yolculuğu yaptı.

Deniz Otobüsü

Bell hayatının son on yılını hidrofoil (deniz otobüsü) tasarımları geliştirerek geçirdi. 1919’da Bell ve Casey Baldwin, 1963 yılına kadar kırılamamış bir dünya su hızı rekoru kıran bir hidrofoil  inşa ettiler.

Bell, ölmeden birkaç ay önce bir muhabire verdiği röpörtajda, “Sürekli gözlemleyen,  gözlemlediklerini hatırlayan, nasıllarını ve nedenlerini araştıran hiçkimsede zihinsel atrofi olamaz.” demiştir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Alexander Graham Bell İcatları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir