Altın Suyunu kim buldu

altın suyu

Altın kaplama, kimyasal veya elektrokimyasal kaplama ile, çoğunlukla gümüş, nikel veya bakır gibi başka bir metalin yüzeyine ince bir altın tabakası uygulama yöntemidir. Türkiye’de altın suyuna batırma olarak adlandırılmaktadır. Bilinen en eski kayıtlar altın kaplama tekniğini ve altın suyunu Peru’da yaşayan Moche uygarlığının bulduğunu göstermektedir.

Altın kaplamayı kim buldu

Kuzey Peru’da Moche’de faaliyet gösteren demirciler elektrokimyasal yenileme teknikleriyle bakır nesneleri altın ve gümüşle yaldızlamışlardır. 1987-1990 yılları arasında Peru’nun Sipan bölgesinde yapılan kazılar sırasında MS 50-300 yıllarına ait muhteşem, altın, gümüşle kaplanmış süsler ve törensel eserler bulunmuştur. Bu eserler, Moche metal fabrikalarının olağanüstü işçiliğini göstermektedir. Tumbaga olarak bilinen bakır alaşımları altın ve gümüşle kaplanmıştır.

Gerçek altın oldukça pahalı ve doğada az bulunan bir metaldir. Eski çağlardan beri altın zenginliğin ve gösterişin simgesi olmuştur. Krallar bile saf altından süs eşyaları yerine altın suyuna batırılmış eşyaları tercih etmişlerdir. Dışarıdan bakıldığında bir süs eşyasının gerçek altın mı yoksa altın kaplama mı olduğu anlaşılamamaktadır. Altının bulunmasıyla birlikte, altın işlemeciliği de hızla gelişmiştir. Altın kaplama tekniği de neredeyse her çağda uygulanan ve gelişen bir teknik olmuştur.

Bir metalin altın gibi görünmesini sağlamak için kullanılan en basit yöntem metali, altın suyuna batırmaktır. Diğer altın kaplama teknikleri ise rulolanmış altın kaplama tekniği ve altın dolgu sistemidir. Altın kaplamak için en uygun metaller genellikle gümüş, nikel ve bakırdır. Fakat diğer tüm metaller altın kaplama yapılabilir.

Altın suyuna batırma ucuz bir yolla eşyaları daha pahallı ve şık göstermektedir. Bunun yanında eşyayı kullanımın getirdiği dış etkenlere, çizilmelere ve zamanın getirdiği oksitlenme, paslanma gibi zararlı etkenlere karşı korumaktadır.

Altın kaplama sadece süs eşyalarında değil özellikle elektronik parçalarda, devrelerde ve elektrik kablolarında iletkenliği artırmak için kullanılmaktadır. Bilgisayar parçalarının bir çoğunda, ram, işlemci, devre kartları gibi elemanlarda altın kaplama kullanılmaktadır.

Son zamanlarda, şirketler bazı ürünlerinde altın kaplama yöntemi kullanarak daha pahallı ürünler satabilmektedir. Örneğin altın kaplama saatler, cep telefonları gibi günlük kullanılan eşyalar hem daha şık hem de daha dayanıklı hale gelmektedir. Hatta bazı zenginler gösteriş için arabalarını bile altın kaplama kaptırmaktadır.

Altın kaplama kimyasında dört tanınmış sınıf vardır:

  • Alkali altın siyanür, altın ve altın alaşımı kaplaması için
  • Nötr altın siyanür, yüksek saflıkta kaplama için
  • Parlak sert altın ve altın alaşımı kaplama için asit altın kaplama
  • Siyanür olmayan, genellikle altın ve altın alaşımı kaplaması için sülfit veya klorür esaslı
Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir