Ampul ne zaman bulundu 

ampul-ne-zaman-icat-edildi

Tarihin en ünlü bilimsel deneylerinden biri ile başladı: Sir Joseph Wilson Swan tarafından gerçekleştirilen bu deneyde test edilen şey, on üç buçuk saat boyunca yakılan güvenli, ekonomik ve kolaylıkla üretilebilen bir ampuldü. Daha sonra 21 Ekim 1879’da Thomas Edison, imzasını taşıyan Ampul için 40 saat süren başka bir test yapıldı. Edison, ampulün tek mucidi olarak kabul edilemese de, en başarılı ampulü yaparak modern endüstriyel ekonomide bir devrim yarattı.

Ampul ne zaman bulunmuştur?

Aşağıda, bu dünyayı değiştiren buluşun gelişiminde önemli kilometre taşlarını içeren bir zaman çizelgesi bulunmaktadır. Bu çizelge Edison ampulü ne zaman buldu ve ampulu gerçekte kim buldu sorularına cevap vermektedir.

1809 – İngiliz bir kimyager olan Humphry Davy, ilk elektrikli lambayı keşfetti. Davy iki telin bire ucunu bir pile bağladı ve tellerin diğer uçları arasına bir karbon şeridi bağladı. Elektrik yüklenen karbon şerit ışık yaymaya başladı ve bu ilk elektrikli ark lambası olarak tarihe geçti.

1820 – Warren de la Rue boşaltılan bir tüp içinde bir platin bobin sardı ve bu bobinden elektrik akımı geçirdi. İcat ettiği ampul tasarımı çalışıyordu fakat, içindeki metal platinin maliyeti bu lambanın geniş çaplı kullanımına engel oldu.

1835 – James Bowman Lindsay, bir prototip ampul kullanarak sabit bir elektrikli aydınlatma sistemi geliştirdi.

1850 – Edward Shepard bir kömür filaman kullanarak elektrikli bir akkor ampul icat etti. Joseph Wilson Swan, aynı yıl karbonlu kağıt filamentlerle çalışmaya başladı.

1854 – Alman saatçi Heinrich Göbel, Cam ampulün içine yerleştirilmiş karbonize bir bambu filament kullanarak ilk gerçek ampulü icat etti. dı.

1875 – Herman Sprengel cıva vakum pompasını icat etti ve pratik bir elektrik ampulü geliştirmeyi mümkün kıldı. Ampulün içindeki havayı emen bu vakum pompası sayesinde, havasız ortamda üzerinden elektrik geçen filamanın daha uzun süre dayanmasını sağlandı.

1875 – Henry Woodward ve Matthew Evans başka bir ampul için patent aldı.

1878 – İngiliz fizikçisi Sir Joseph Wilson Swan (1828-1914), pratik ve uzun süre dayanan bir elektrik ampulü icat eden ilk kişi oldu (13.5 saat). Swan, Ampulünde pamuktan türetilmiş bir karbon elyaf lif kullandı.

1879 – Thomas Alva Edison, kırk saat boyunca yanan bir karbon filament icat etti. Edison filamentini oksijensiz bir ampul içerisine yerleştirdi. (Thomas edison kaç yılında ampulün patentini almıştır? Edison, mucit Henry Woodward ve Matthew Evans‘tan 1875 satın aldığı patentine dayanarak ampul için kendi tasarımlarını geliştirdi.) 1880’de ampullerin ömrü 600 saate kadar uzadı  ve ampuller herkesin evinde kullanabileceği kadar güvenli ve pazarlanabilir bir ürün hale geldi.

1912 – Irving Langmuir, ampulün iç kısmında argon ve nitrojen doldurdu, sıkıca sarılmış bir filament ve bir hidrojen kaplaması geliştirdi ve ampulün verimliliğini ve dayanıklılığını geliştirdi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir