Androidi kim buldu, Android kimin?

androidi kim buldu

Android Inc, Ekim 2003’te Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından ABD de “sahibinin bulunduğu yer ve tercihlerinin farkında olan daha akıllı mobil cihazlar” geliştirmek üzere Palo Alto’da kuruldu. Şirketin ilk kurulma amacı dijital kameralar için gelişmiş bir işletim sistemi geliştirmekti. Cihazların pazarının yeterince büyük olmadığı anlaşıldığında şirket, piyasaya duyurmadan çalışmalarını Symbian ve Microsoft Windows Mobile‘a rakip bir akıllı telefon işletim sistemi üretmeye yöneltti.

Google Android Inc’yi Satın Aldı

Temmuz 2005’te Google, 50 milyon dolara Android Inc’i satın aldı; Rubin, Miner ve White da dahil olmak üzere kilit çalışanlar şirkette çalışmaya devam etti. O dönemde Android Inc. hakkında pek fazla şey bilinmiyordu, ancak birçok kişi Google’ın yaptığı bu satın alma girişimiyle cep telefonu pazarına girmeyi planladığını düşünüyordu.

Google bünyesine katılan, Rubin liderliğindeki ekip Linux çekirdeği tarafından desteklenen bir mobil cihaz platformu geliştirdi. Google, android platformunu, esnek, yükseltilebilir bir sistem sunma sözü ile telefon üreticilerine ve operatörlerine pazarladı. Google, android işletim sistemi için donanım bileşeni ve yazılım üreten şirketler ile çeşitli derecelerde işbirliği yaptı.

İlk Android Telefonlar

Google’ın mobil iletişim pazarına girme niyeti konusundaki spekülasyonlar Aralık 2006’da da devam etti. 2006 yılında Kod adı “Sooner” olan ilk prototip, dokunmatik ekranlı olmayan, Qwerty klavyeli BlackBerry telefonda denendi. 2007 yılında Apple iPhone ile rekabet edebilmek için dokunmatik ekranlı LG Prada‘da test edildi. Eylül 2007’de InformationWeek dergisi, Google’ın mobil telefon alanında Evalueserve adlı bir çalışmanın patent başvurusu yapmış olduğunu bildirdi.

Ticari olarak piyasaya sunulan ilk Android akıllı telefon, 22 Ekim 2008’de piyasaya sürülen HTC Dream oldu.

Open Handset Alliance

5 Kasım 2007’de Google, HTC, Sony ve Samsung gibi cihaz üreticileri, Sprint Nextel ve T-Mobile gibi kablosuz taşıyıcılar ve Qualcomm ve Texas Instruments gibi yonga seti üreticisi teknoloji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan Open Handset Alliance, Mobil cihazlar için açık standartlar geliştirme hedefiyle kuruldu. Aynı gün Android, Linux çekirdeği üzerine kurulu bir mobil cihaz platformu olan ilk ürünü olarak tanıtıldı.

2008’den bu yana Android, işletim sistemi kademeli olarak geliştirildi, yeni özellikler ekleyerek ve önceki sürümlerde hataları düzelten sayısız güncelleme yapıldı. Her majör sürüm, bir tatlı veya şekerleme adıyla alfabetik olarak yayınlandı. Örneğin, 1.5 sürümü “Cupcake” i 1.6 “Donut” izledi.

Google Nexus ve Android

2010 yılında Google, Nexus serisi cihazları (Android işletim sistemini çalıştıran bir dizi akıllı telefon ve tablet) üretim ortakları ile birlikte piyasaya sürdü. Google’ın Nexus’u çıkarma amacı, Android’in en yeni yazılım ve donanım özelliklerini bu telefonlar ve tabletler üzerinde göstermekti. HTC, ilk Nexus akıllı telefonu Nexus One’ı piyasaya sürmek için Google ile işbirliği yaptı. Google bu tarihten itibaren, seriyi Nexus 5 telefonu (LG tarafından yapıldı) ve Nexus 7 tableti (Asus tarafından üretildi) gibi yeni cihazlarla güncelledi.

Google Nexus marka oluşturma amacı taşımadı. Google’a özelleştirilmiş Android telefonlar ve Android’in en son sürümünü çalıştıran tabletler olarak yoluna devam ediyor. 2013’ten 2015’e kadar, Google Play üzerinden birkaç cihaz sundu.

Android One

2014 yılında Google, başta gelişmekte olan ülkelerdeki müşterileri hedef alan bir dizi akıllı telefon olan Android One‘ı piyasaya sürdü. Mayıs 2015’te Google, (IoT) gömülü sistemler için tasarlanmış Project Brillo‘yu Android’in küçültülmüş bir sürümü olarak, donanım olarak zayıf telefonlar için yayınladı.

2015 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, kullanılan Android telefonların neredeyse % 90’ının, yama ve güncelleme destekleri sayesinde güvenli olduğunu kanıtladı. Bu rapordan sonra bir yılda, bir milyardan fazla Android akıllı telefonun satışı gerçekleştirildi. Android 5.0 ile birlikte cihazlara geliştirilmiş merkezi bir güncelleme sistemi getirildi.

Android Logosu ve Hikayesi

Yeşil Android logosu Google için grafik tasarımcı Irina Blok tarafından tasarlandı. Tasarımda evrensel olarak tanımlanabilen bir simge olarak robot kullanıldı. Bilimkurgu ve uzay filmlerine dayanan çok sayıda tasarım geliştirmesinden sonra ekip sonunda tuvalet kapıları üzerindeki insan simgesinden esinlenerek bir robot şekli tasarladı. Android açık kaynaklı olduğu için, logonun da aynı şekilde olması gerektiği düşünüldüğü için yeşil rengin seçildiği belirtilmektedir. Yeşil renk grafikçiler en kolay değiştirilebilen renktir. Çıktığı günden bu zamana kadar logonun bir çok farklı rengi yapıldı.

Dokunmatik ekranlı cihazlara ek olarak Google, televizyonlar için Android TV, otomobiller için Android Auto ve kol saatleri için Android Wear‘ı geliştirdi. Android’in farklı arayüz çeşitleri ayrıca dizüstü bilgisayarlarda, oyun konsollarında, dijital kameralarda ve diğer elektronik cihazlarda da kullanılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir