Anneler Gününü kim buldu

anneler-gununu-kim-buldu

Anneler Gününü kim çıkardı

Annesinin anısını yaşatmak için önce Amerika’da sonra tüm dünyada bir günün Anneler Günü olmasını sağladı fakat kendisi anne olamadı.   Mayıs 1864’de doğan Anna Marie Jarvis Amerikada Batı Virginia’da öğretmenli yaptığı sırada 9 Mayıs 1905’te annesini kaybetti. Anesinin ölümünden iki yıl sonra, 1907 yılında annesinin ölüm yıl dönümünde yakın arkadaşlarına her yıl Anneler Günü adı altında ülke çapında kutlama yapılması önerisinde bulundu. Amerika’nın önde gelen kumaş tüccarlarından John Wanamaker’ın mali desteğiyle çalışmalara başlandı. 1908 baharında Anna, annesinin yirmi yıl din dersi verdiği Grafton’daki Andrews Methodist Pazar Okulu’na önerisini kabul ettirdi. 10 Mayıs 1908’de ilk anneler günü Grafton’da 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. Anna vaazdan sonra bütün anne ve çocuklara karanfil dağıttı; kendi annesi en çok bu çiçeği seviyordu. Öneri çok çabuk benimsenerek Temsilciler Meclisi bu yönde bir kararı kabul ettiyse de, babalar günü, kaynanalar günü, dayılar günü de gerektireceği itirazıyla Senato’da takıldı.

Anna Jarvis başlattığı kişisel mektup kampanyasıyla ülkenin bütün önde gelen siyasetçileri, belediyeleri, işadamları, basın kurumlarına ve önemli bulduğu herkese çağrıda bulundu. Ülkede Anneler Günü kutlamalarının yaygınlaşması sonucu Senato’nun ve Başkan Woodrow Wilson’un da onaylamasıyla 8 Mayıs 1914’te mayısın ikinci pazarı Anneler Günü olarak kabul edildi.

Anna Jarvis, Anneler Günü’nü ticarileştirdikleri gerekçesiyle davalar açıp kaybetti; kötü biten bir aşk hikâyesinden sonra evlenmemeye karar veren kadın, kör kız kardeşini, aile evini ve sağlığını kaybettikten sonra 1944’te devlet yardımına muhtaç hale geldi. Son yıllarında arkadaşlarının topladığı yardımlarla yaşayarak, 1948’de seksen dört yaşında özel bir sanatoryumda öldü.

Türkiye’de ilk Anneler Günü, Kadınlar Derneği aracılığıyla 1955 yılında kutlandı; yılın annesi seçilmeye başlandı. Kitle iletişim araçları geliştikçe önce gazeteler, sonra televizyon yoluyla Anneler Günü öğretildi; ilkokullarda çocuklara anneleri için resim ve elişi derslerinde

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir