Antonio Meucci Hayatı

Antonio Meucci

Antonio Santi Giuseppe Meucci 13 Nisan 1808 – 18 Ekim 1889 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bir mucittir. Daha çok telefonu icat eden kişi ve İtalya’nın tarihinde önemli rol oynayan Giuseppe Garibaldi’nin ortağı olarak tanınmaktadır. Birçok kaynağa göre telefonu bulan ilk kişidir. Meucci, New York Staten Adasında bulunan laboratuvarı ile evinin yatak odası arasına bir sesli iletişim yani telefon bağlantısı kurmuştur. Telefon cihazı için 1871’de ABD Patent Ofisi’ne başvurmuş, ancak başvurusunda elektromanyetik ses iletiminden bahsetmemiştir. 1876’da Alexander Graham Bell, dalgalı elektrik akımı ile elektromanyetik ses iletimi için patent almıştır.

Antonio Meucci’nin Hayatı, Biyografi

Meucci, 13 Nisan 1808’de Toskana Dükalığı’nda (İtalya) Amatis Meucci ve Domenica Pepi’nin dokuz çocuğundan ilki olarak dünyaya geldi. Babası Amatis polis annesi Domenica ev hanımıydı.

Kasım 1821’de Florence Academy of Fine Arts’a kabul edilen en genç öğrenci olarak 15 yaşında girdi. Burada kimya ve makine mühendisliği okudu. İki yıl sonra maddi durumlarının kötü olması nedeniyle okulu bırakıp çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Bir süre iş aradı. Gümrük memurluğunda asistan olarak işe başlayınca part-time olarak eğitime devam etti. Daha sonra Floransa Teatro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak Artemio Canovetti’nin yardımcılığını yaptı.

Akustik Telefon

Meucci, 1834’te Teatro della Pergola’daki sahne ve kontrol odası arasında iletişim kurmak için bir tür akustik telefon sistemi kurdu. Bu telefon, gemilerde kullanılan ve hala işlev gören boru-telefon prensipleri üzerine kurulmuştur. Aynı tiyatroda çalışan kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile 7 Ağustos 1834’de evlendi.

Kübaya Göç

Ekim 1835’te Antonio ve eşi bir Havana’da Teatro Tacón (o sırada Amerika kıtasındaki en büyük tiyatro) dan gelen iş teklifini kabul ettiler ve bir İspanyol vilayeti olan Küba’ya göç ettiler. Antonio Havana’da su arıtımı için bir sistem kurdu ve Gran Teatro’yu yeniden inşa etti.

1848 yılında Havana’daki iş sözleşmesi sona erdi. Doktor bir arkadaşı, romatizma hastaları için Franz Anton Mesmer’in terapi sisteminde çalışmasını istedi. Meucci 1849’da hastalığı tedavi etmek için elektrik şokları kullanan bir yöntem geliştirdi. Daha sonra insanların duyamadığı sesleri duyabilen bir cihazı deneysel olarak geliştirdi. Bu cihazı “telegrafo parlante” (aydınlatılmış telgraf) olarak adlandırdı.

Amerikaya Göç

1850’de Meucci’nin Havana’da üçüncü iş sözleşmesi sona erdi. General Giuseppe Garibaldi ile olan dostluğu onu Küba’da şüpheli bir vatandaş haline getirdi. Diğer taraftan, telgrafın mucidi olan Samuel F. B. Morse‘un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şöhreti Meucci’yi icat yoluyla hayatını kazanmaya teşvik etti.

13 Nisan 1850’de Meucci ve karısı, Birleşik Devletler’e göç etti. Bu taşınma 26.000 peso (Yaklaşık 500.000 $) ya maloldu. New York Staten Adası’ndaki Clifton bölgesine yerleştiler. Meucciler hayatlarının geri kalanını burada geçirdi.

Staten Adası’nda, oluşturduğu birlik hareketi ile  İtalyan politik zulümden kaçmış vatandaşlarına yardım etti. Meucci, Küba’da kazandığı paralarla bir mum fabrikası kurdu. İki yıl boyunca Meucci, General Giuseppe Garibaldi ve Meucci’den iki ay sonra New York’a gelen Albay Paolo Bovi Campeggi’yi evinde ağırladı. Meucci’nin fabrikasında çalışmışlardı. 1854 yılında Meucci’nin karısı Esterre, romatoid artrit hastalığı nedeniyle yürüyemez olmuştu. Meucci icat yapma adına deneylerine devam etti.

Telefonun İcadı

Meucci, uzun yıllar elektromanyetik ses iletiminin prensiplerini inceledi ve 1856’da sesi teller yoluyla iletme rüyasını gerçekleştirmeyi başardı. O sırada hasta olan eşiyle iletişim kurmak için ikinci kattaki yatak odası ile bodrumdaki laboratuvarı arasında telefon benzeri bir cihaz icat etti. Meucci’nin 1857’de yazdığı bazı notların bir kısmı, elektromanyetik ses aktarımının temel ilkesini veya başka bir deyişle telefonu açıklamaktadır.

1856 ve 1870 yılları arasında Meucci, bu prototip temelinde 30’dan fazla farklı telefon türünü geliştirdi. 1858 civarında ressam Nestore Corradi Meucci’nin fikirlerini tasvir etti; Bu çizim, İtalyan Posta ve Telgraf Topluluğu tarafından 2003 yılında üretilen bir damganın resmi olarak kullanılmıştır.

Meucci, prototipini geliştirmeyi amaçladı, ancak icadını finanse etmek ve şirketini ayakta tutacak maddi imkanlara sahip değildi. Mum fabrikası iflas etti ve Meucci zengin İtalyan ailelerinden para istedi. 1860’da arkadaşı Enrico Bandelari’ye, projesini finanse etmek isteyen İtalyan kapitalistleri aramasını istedi. Bununla birlikte, İtalya’daki Garibaldi liderliğindeki askeri seferler nedeniyle italyadaki siyasi durum kötüleşmişti. İtalya kimsenin yatırım yapamayacağı kadar istikrarsız bir yer haline gelmişti.

Meucci daha sonra icatını New York İtalyanca çıkan L’Eco d’Italia gazetesinde yayınladı, ancak bu yayınların herhangi bir kopyası, 1880’lerde Alexander Graham Bell ile olan davasından önce yapılan araştırmalarda bulunamadı.

Meucci’nin maddi durumu kötüye gidiyordu. 13 Kasım 1861’de evi açık artırma ile satıldı. Satın alan Meuccilerin’in kira ödemeksizin evde kalmalarına izin verdi fakat işler daha da kötüleşti. Meucci yardımseverlerin katkılarıyla ve arkadaşlarına bağlı olarak yaşamak zorunda kaldı. 1859, 1860 ve 1861 yılları çok kötü geçti. Meucci icatlarıyla ilgilenen William E. Ryder ile yakın iş ve sosyal ilişkiler içindeydi. William E. Ryder Meucci’nin buluşlarına finansör olmayı teklif etti. Onların yakın çalışma arkadaşlığı, 1867 yılına kadar devam etti.

Telettrofono

Meucci, Ağustos 1870’te, pamukla yalıtılmış bir iletken olarak bir bakır plaka kullanarak, bir kilometrelik uzaklıktan insan sesini iletmeyi başardı. Bu cihazı “telettrofono” olarak adlandırdı.

Herşeyin üzerine bir de Staten Island feribotunda kazan patlaması sonucu ağır yaralandı. Meucci’nin sağlık durumu o kadar kötüydü ki, eşi Antonio’yu tedavi ettebilmek için çizimlerini ve icatlarını ikinci el eşya alan bir yere satmak zorunda kaldı.

Meucci 12 Aralık 1871’de Angelo Zilio Grandi (New York’ta İtalyan Konsolosluğu Sekreteri), Angelo Antonio Tremeschin (girişimci), Sereno G.P Breguglia Tremeschin (işadamı) ile Telettrofono Şirketini kurmak için bir anlaşma imzaladı. Tam patent başvurusunda bulunmak için 20 dolar gerekiyordu fakat Meuccinin cebinde sadece 15 dolar vardı. 10 dolarıyla 28 Aralık 1871’de ABD Patent Ofisi’ne 3335 numaralı ve “Sesli Telgraf” başlıklı geçici bir  patent başvurusunda bulunabildi.

1872’de Meucci ve arkadaşı Angelo Bertolino New York American District Telegraph Co Başkan Yardımcısı Edward B. Grant’e gittiler. Meucci telefon cihazını şirketin telgraf hatları üzerinde test etmek için izin istedi. Grant’e prototipinin bir açıklaması ve patentinin bir kopyasını verdi. Fakat sonuç çıkmadı. İki yıl bekledikten sonra Meucci Grant’a gitti ve belgelerini geri istedi ancak Grant belgelerin kaybolduğunu söyledi.

1873 yılında, Meucci’nin icadından haberi olan Boston’lu Bill Caroll adlı bir adam, kendisinden “dalgıçlar için telefon” kurmasını istedi. Bu cihaz, dalgıçların yüzeydeki insanlarla iletişim kurmasını sağlamak içindi. Meucci’nin çiziminde, “bu cihaz su geçirmez olacak şekilde kapsüllenmiş bir elektromanyetik telefondur” diye yazmıştı.

28 Aralık 1874 tarihinde Meucci’nin Telettrofono geçici patenti ile ilgili süresi doldu. Parasızlıktan yenileme yapamadı.

Dava Süreci

Meucci 1876 ve daha sonraki yıllarda Graham Bell patentlerini tescil ettirdikten sonra, Amerikan Bell Telefon Şirketi Globe Telefon Şirketi, Pan-Electric Telephone Company ve ABD Başkonsolosu (Bell telefon şirketine ortaktı) na karşı patent ihlalinde bulundukları gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Hukuki bir ekibi işe almak için çok fakir olan Meucci, sadece yetim avukat Joe Melli tarafından temsil edildi. Dava 9 yıl sürdü. 13 Ocak 1887’de, Birleşik Devletler Hükümeti dolandırıcılık ve yanlış beyanda bulunma sebebiyle Bell’e verilen patentin feshine karar verdi.

Antonio Meucci Mart 1889’da hasta oldu ve 18 Ekim 1889’da New York’taki Staten Island’daki Clifton’da öldü.

1893’te Bell’in patenti de son bulmuş ve bir daha yenilenmemiştir. 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nde “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi” kararıyla denge kısmen sağlanmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir