@ işaretini kim buldu

@-isareti

@ işaretini ilk kim kullanmıştır

Daktilo üzerinde nadiren kullanılan bir anahtar olan bu zarif karakter, modern elektronik iletişimin simgesi haline gelmiştir. E-posta adresleri ve Twitter sayesinde, İtalyanlar tarafından “salyangoz” ve Hollandalılar tarafından “maymun kuyruk” olarak adlandırılan @, elektronik iletişimin asıl unsuru olmaya devam etmektedir. @ işaret, çağdaş kullanımını nedeniye “şıklık, ekonomi, entellektüel şeffaflık ve gelecekteki yönlerin bir örneği ” olarak sanatsal bir kimlik taşıyor. Modern Sanatlar Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi bile.

Klavyedeki en zarif karakterlerden biri olan bu sembolün kaynağı, bir gizemdir. Bir teoriye göre, el yazmalarını kopyalarken kısaltmalar yapan ortaçağ rahiplerin Latince “toward” (-e doğru) sözcüğünü “a” veya, “d” nin arka kısmı da bir kuyruk haline getirmiş olmalarıdır. Başka bir teori verimlilik için çaba harcayan yazarların Fransızca “at”—à—  olan sözcüğünden ilham alarak, kalemin ucunu üstte ve yanda dolaştırdılar. Bir diğer teoriye göre ise sembolü, “each at” (her biri) nin kısaltması olan “a” nın “e” harfiyle ortaya çıkarıldı. Tam olarak bilinmiyor fakat;

@ Sembolü için keşfedilen en eski referans 1345’de Konstantinos Manasses tarafından yazılan bir Yunanca kronisyenin Bulgarca tercümesini içeren dini bir dizedir. Günümüzde Vatikan Apostolik Kütüphanesinde bulunan bu belgede Amen sözcüğündeki A harfi yerine @ sembolü kullanılmıştır. Neden bu şekilde Kullanıldığı ise halen gizemini koruyor.

@ İşaretinin İlk Ticari Kullanımı

@ İşaretinin kökeni ne olursa olsun, kullanım öyküsü daha iyi bilinmektedir: İspanyolca ve Portekizce’de arroba‘nın bir kısaltması olarak (25 libreye eşit bir ağırlık birimi) uzun süredir kullanılmaktadır. Arapça  (الربع, ar-rub’ olarak telaffuz edilen “çeyrek” birimini ifade eden kelimeden türetilmiştir.

Şimdiye kadar ticari olarak bir @ işareti taşıyan bir sembolü içeren ilk tarihsel belge, 1448 yılında İspanya’da Castile’den Aragon’a buğday sevkiyatını gösteren bir kayıt defteri olan “Taula de Ariza” dır. Fakat burada kullanılan işaret günümüzdekinden biraz faklıdır.

Günümüzdek kullanılan modern @ işaretinin İlk belgelenmiş kullanımı, 1536’da, Floransalı bir tüccar olan Francesco Lapi’nin, @ işaretiyle Amphora denilen, büyük kil kavanozlarında sevk edilen şarap birimlerini belirttiği mektubudur.

Aslında, “oranıyla” anlamına gelen bir muhasebe ve ticari fatura kısaltmasıdır. Tüccarlar onu “at a rate of” belirtmek için onu uzun süre kullandılar. Örneğin “12 widget @ $1” şeklinde yazılan şeyin anlamı tanesi 1 dolardan 12 parça yani toplam 12$ anlamına gelmektedir.

@ İşaretinin Makinelerde İlk Kullanımı

@ işareti çok eski olmasına rağmen makinelere hemen girmedi. 1800’lü yılların ortalarında üretilen ilk daktilolarda @ işareti yoktu. Aynı şekilde @, ilk bilgisayar programcılığının öncülerinden olan, 1890 ABD nüfus sayımının toplanması ve işlenmesinde kullanılan, ilk punç kart tablolama sistemlerinin sembolik dizisi arasında yer almadı. İlk olarak 1889 ve 1900 yılında “Underwood No. 5” adlı daktilo modelinde yer almıştır.

@ İşaretinin İnternette ilk kullanımı

Sembolün modern belirsizliği, 1971’de Ray Tomlinson adlı bir bilgisayar bilimcisinin bilgisayarları programlayan kişileri birbirine nasıl bağlayacağı ile igili can sıkıcı bir problemle karşı karşıya kalmasıyla sona erdi. O zamanlar, her programcı tipik olarak bir telefon bağlantısı ve bir teletype makinesi (temelde dahili bir yazıcıya sahip bir klavye) aracılıyla bir anabilgisayara bağlıydı. Ancak bu bilgisayarlar ana bilgisayara bağlı olmasına rağmen  birbirine bağlı değillerdi. ABD hükümeti üstesinden gelemediği bir sorun için BBN Technologies şirketi ile anlaştı. BBN Technologies şirketinde çalışan Ray Tomlinson, İnternetin öncüsü olan Arpanet adlı bir ağın geliştirmesinde görev aldı.

Tomlinson’un görevi, bir kişi tarafından oluşturulan bir mesajın, Arpanet aracılığıyla farklı bir bilgisayardaki birine nasıl gönderileceğini çözmekti. Adres bir kişinin adının yanı sıra birçok kullanıcının aynı anda kullandığı bilgisayarın adını da içermesi gerekiyordu. Adreste yer alan bu iki ögeyi birbirinden ayıracak bir simge kullanmaya karar verdi. Bu simge programlarda ve işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmamalıydı.

Tomlinson’un gözleri, model 33 teletektonunda “P” nin üzerinde duran @ işaretine takıldı. “Ben fazla kullanılmayan bir sembol arıyordum ve çok seçenek yoktu -bir ünlem işareti, virgül veya Eşittir işareti kullanabilirdim, ancak bunlar bana pek mantıklı gelmedi” diye açıklamıştır.  @ işaretini kullanarak oluşturduğu adres sistemini denemek için başka bir odadan kendisine bir e-posta gönderdi.

BBN’de hala çalışan Tomlinson, ilk e-postasında ne yazdığını hatırlamadığını söyledi. Bir söylentiye göre ise ilk mail mesajında “qwertyuiop” yazmıştır. Bu ilk e-posta mesajıyla antik zamanların @ işareti modern zaman insanlarını birbirine bağlayan bir sembol haline geldi.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir