Bas Gitarı kim buldu

bas-gitar

Bas gitarı kim icat etti?

Bas gitar, elektro gitarın bir türevi olan enstrümandır. Bas gitar bir elektro gitar ile aynı parçalardan yapılır ve şekil olarak daha uzun olması dışında aynıdır. Bununla birlikte, bas gitar elektro gitardan daha düşük tonlar üretir. Bas gitar rock, pop, country, caz  ve daha pek çok müzik tarzındaki “bas line” olarak adlandırılan düşük müzikal sesleri çalmak için kullanılır.

Paul Tutmarc

Paul-Tutmarc

Bas gitar ilk olarak 1930’larda Washington’da yaşayan mucit Paul Tutmarc tarafından yapılmıştır. Fakat o zaman, Tutmarc’ın yaptığı enstrümana çok az sayıda müzisyen ilgi gösterdi.  Yeni bir entrümana olan ihtiyaç 1950’lerde gelişti. O zamanlar, blues, folk, erken rock müziği ve bluegrass gibi müzk türlerinin temel bas enstrümanı kontrbastı. Sorun şu ki, kontrbas, büyük, ağır, taşınması kolay olmayan, kesin notaları çalması ve bir bas amplifikatörü ile daha yüksek ses çıkarması zor olan müzik aletiydi.

Leo Fender

Leo-Fender

Müzisyenler, daha hafif, çalması daha kolay ve sesi yükseltilebilen küçük bir enstrümana ihtiyaç duydular. Bir çok mucit bir bas enstrümanı yapmanın yollarını düşünmeye çalıştılar. Bu mucitlerden biri de Amerika Birleşik Devletleri’nde Leo Fender adında bir adamdı. Leo Fender, 1950’lerde Tutmarc tarafından geliştirilen fikirleri kullanarak bir bas gitar yaptı.

Leo Fender, bir elektrogitarın parçalarından çoğunu kullandar bas gitar yaptı. Enstrümana “Fender Precision Bass” adını verdi. “Precision” kelimesini kullanmasının nedeni yaptığı enstrümanın sapında metal perdeler olmasıydı. Kontrbasta sap üzerinde perde yoktur. Bas gitardaki perdeler müzisyenlerin hassas notaları çalmasını kolaylaştırdı. Leo Fender tarafından geliştirilen bas gitar çok popüler oldu. 2000’lerde, birçok bas gitar hala Fender Precision Bass’a benzeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir