Benzin Pompasını kim buldu, ilk benzin pompası

İlk petrol pompası ABD’nin Indiana eyaleti, Fort Wayne kasabasında, Sylvanus Bowster ve Jake Gumper tarafından işletilen bakkal dükkânına 5 Eylül 1885 günü takıldı. Gerçi o dönemde Karl Benz de ilk atsız arabayı üretmek için çalışmalarına başlamıştı ama, bugünkü petrol pompalarının atası olan ilk pompanın arabalarla ve otomobil sürücüleriyle hiç ilgisi yoktu.

Bowster’i böyle bir pompa yapmaya yönelten, komşusu bakkal Gumper’in bir sorunuydu. Gumper’in dükkânında petrol lambalarında kullanılan gazyağı ile yemeklik yağ, yanyana satılıyordu. Gazyağı fıçısından sık sık gaz alındığı için kokusu yemeklik yağa siniyor ve Gumper’in müşkülpesent müşterileri bundan sık sık şikâyetçi oluyordu. Kuşkusuz, bu sorunun en kolay çözümü, gaz yağının bulunduğu fıçıyı, dükkânın daha uzak bir köşesine taşımaktı. Ne Bowstre, ne de Gumper bunu akıl edebildi ve böylece iki arkadaş bu soruna bir çare bulmak için kafa yormaya başladılar. Sonunda Bowster, ilk pompayı yaptı.

Bu pompa sayesinde, gaz fıçısının açılmasına hiç gerek yoktu. Pompanın ucu, fıçının üst kapağından özel bir delikle içeriye daldırılıyor, daha sonra da elle çalışan bir kolun yardımıyla istenilen kaba, gazyağı aktarılıyordu. Elle çalışan kolun her devinimi sonunda kaba aktarılan gaz miktarı da sabit olduğundan ücreti de kolayca hesaplanabiliyordu. Böylece gaz fıçısından hiç koku çıkmadan Gumper satışlarını sürdürdü.

Petrol pompasının benzin istasyonlarında kullanılmaya başlanması ise, Bowster’in ilk çalışmasından 20 yıl sonra mümkün oldu. İlk kez 1905 yılında, yine Fort Wayne’de bir benzin istasyonuna ilk pompa takıldı. Satılan akaryakıtın fiyatını ve miktarını otomatik olarak gösteren ilk pompa ise 1 Kasım 1932 günü piyasaya çıkarıldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın