Bilim Adamları ve İcatları

bilim-adamlari

Bir bilim insanı, doğanın sırlarını araştıran kişidir. Bir mucit ise, yararlı ürünler ve cihazlar oluşturmaya çalışan kişidir. Bazı insanlar her iki çalışmada da inanılmaz derecede başarılı olmuştur. İşte en ünlü oniki bilim adamı ve icatları;

Arşimet (M.Ö. 287 – M.Ö. 212)

arsimet

Arşimet Antik çağlardan beri en çok bilinen, en ünlü matematikçi ve bilim adamıdır. Matematik ve fizikte gerçekleştirdiği parlak keşiflere ek olarak, aynı zamanda bir mucitti.

Arşimet’in icatları

Bugün hala kullanımda olan Arşimet’in en büyük icatlarından biri Arşimet Vidasıdır. Arşimet muhtemelen Mısır’da yaşadığı süre zarfında bu cihazı icat etti ve Mısır’da sulama için hala kullanılmaktadır. Arşimet Vidası kül, tahıl ve kum gibi ince katıların daha aşağı bir seviyeden daha yüksek bir seviyeye çıkarılması için de kullanılmaktadır.

Robert Hooke (1635 – 1703)

Bitki hücreleri Robert Hooke tarafından keşfedilmiş, isimlendirilmiş ve çizimleri yapılmıştır. Bitki hücreleri çizimleri ilk olarak 1665 yılında Robert Hooke’un yazdığı “Micrographia” adlı kitabında yayınlandı. Bitki hücrelerinin yanı sıra Eskenlik Yasası olarak bilinen Hooke Yasasını ortaya koydu.

Robert Hooke’un icatları;

  • Cep saatlerinde zamanı doğru tutmak için hayati önemi olan denge yayını icat etti.
  • Saatlerde kullanılan çark dişlilerini kesebilen bir makine icat etti. Bu çarklar, herhangi bir kişinin başarabileceğinden daha ince ayrıntılarla kesilebiliyordu ve bu sayede daha hassas saat mekanizmalarının geliştirilmesini sağladı.

Benjamin Franklin (1706 – 1790)

Benjamin Franklin, fiziğin temel yasalarından olan elektrik yükünün korunması Yasası’nı ispatladı ve yıldırımın elektrik olduğunu kanıtladı.

Benjamin Franklin’in icatları;

  • Bifokal gözlük (çift mercekli gözlük – hem yakın hemde uzağı aynı gözlük ile görmek için kullanılır)
  • Franklin sobasını icat etti
  • Paratoner’i icat etti

Alessandro Volta (1745 – 1827)

Alessandro Volta metan gazını izole eden ilk kişi oldu. Hava ile karıştırılan metanın bir elektrik kıvılcımı kullanılarak patlayabileceğini keşfetti: bu keşif  içten yanmalı motorun temelini oluşturdu. Ayrıca, bir kapasitördeki elektrik potansiyelinin elektrik yükü ile doğrudan orantılı olduğunu da buldu.

Alessandro Volta’nın icatları

Pili icat etti!

Louis Pasteur (1822 – 1895)

Louis Pasteur, bazı moleküllerin ayna görüntülerine sahip olduğunu keşfetti. Bunlar, bir kimyasal bileşiğin sol ve sağ el versiyonları olarak tanımlanabilir. Biyolojide spontan nesil kavramını yani kurtçukların ette kendiliğinden ortaya çıktığı fikrini sonsuza dek yıktı.

Louis Pasteur’ün icatları

Pasteur pastörizasyon sürecini icat etti ve 1862’de patentini aldı. Pastörizasyon işlemi süt, şarap ve bira gibi ürünler, 60 ila 100 °C arasındaki bir sıcaklıkta ısıtılır ve bu da bozulmalarına neden olabilecek mikroorganizmaları öldürür.

William Thomson (1824 – 1907)

Diğer adıyla Lord Kelvin, termodinamiğin ilk iki yasasını sistemleştirdi ve sıfırın mutlak sıcaklığının -273.15 ° C olduğunu çıkardı. Sıcaklık birimine Kelvin adının verilmesi ile onurlandırıldı. Kelvin ölçeğinde, mutlak sıfır 0 Kelvin’de bulunmaktadır.

William Thomson’ın icatları

Fizik profesörü olarak çalışmalarının yanında, o da diğerleri gibi bir mucittir. Transatlantik telgraf sinyallerinin ilerilmesinde kullanılmak üzere denizaltına kablo döşenmesini sağlayacak bir alet icat etti ve patentini aldı.

William Crookes (1832 – 1919)

William Crookes talyum elementini keşfetti.

William Crookes’ın icatları

1875 yılında, katot ışınları üretmek için bir elektrik deşarj tüpü olan Crookes tüpünü icat etti. Günümüzde katot ışınlarının bir elektron akışı olduğunu biliyoruz. Crookes, katot ışınlarının negatif yüklü parçacıklardan oluştuğunu kanıtlamak için manyetik alanlar kullandı.

Wilhelm Röntgen (1845 – 1923)

Wilhelm Röntgen fizik profesörüydü. X-ışınları keşfi için 1901 yılında Fizik ilk Nobel ödülü aldı.

Wilhelm Röntgen’in icatları

Keşfinden iki hafta sonra X-ışınları üreten X-ışınları ile fotoğraf çeken cihazı yani Röntgen Cihazını  icat etti. İlk X-ışını fotoğrafı karısının elindeki kemikleri gösteren fotoğraf oldu.

Çalıştığı üniversite olan Würzburg Üniversitesi, X-ışınlarının kemik yaralanmaları ve hastalıklarının teşhisini ne kadar kolaylaştıracağını fark ettiğinde, Wilhelm Röntgen’e tıpta fahri doktora ünvanını verdi.

Santiago Ramon y Cajal (1852 – 1934)

Santiago Ramón y cajal sinirbiliminin babasıdır. 1906 yılında nöron Doktrini için Nobel Fizyoloji/Tıp Ödülü’nü kazandı.

Ramón y Cajal icatları

Bir fotoğraf çekmek için birkaç dakika boyunca beklenmesi ve poz verilmesi gerekiyordu bir zamanda, Ramón y Cajal, fotoğraf çekimi işlemini sadece üç saniyelik bir pozlama süresine indiren yeni bir süreç icat etti.

İcadına patent almaya gittiğinde Ne yazık ki, Thomas Edison’un ondan önce patent merkezine gittiğini ve kendisinin icadına çok benzer bir süreci patentlediğini öğrendi!

Pierre Curie (1859 – 1906)

pierre-curie

Pierre Curie, eşi Marie Curie ve Henri Becquerel ile birlikte radyoaktivite keşifleri nedeniyle 1903 Nobel Fizik Ödülü’nü  aldı.

Pierre Curie’nin icatları

On yıl önce, 1880’de Pierre Curie ve kardeşi Jacques piezoelektriği keşfetti.

Pierre ve Jacques daha sonra elektrik yükünü algılayan ve ölçen piezoelektrik kuvars elektrometresini icat ettiler.

İlginç bir şekilde, Pierre ve Marie’nin Nobel ödüllü çalışması piezoelektrik kuvars elektrometresi Pierre ve Jacques kullanılarak yapılan ölçümlere bağlıydı.

Henry Moseley (1887 – 1915)

Henry Moseley’nin bilimsel kariyeri genç yaşta trajik bir şekilde ölümü ile sona erdi.

Henry Moseley’in icatları

Ölmeden önce, periyodik tablonun gerçek temelini keşfetti ve 1912’de atomik pili icat etti. Atomik piller artık uzay aracı ve kalp pili gibi uzun pil ömrünün gerekli olduğu durumlarda kullanmaktadır.

Luis Alvarez (1911 – 1988)

luis-alvarez

Luis Alvarez iridyum tabakasını ve dünya üzerindeki dinozorların büyük bir göktaşı etkisinden sonra yok olmaya başladığı teorisini ortaya attığı için ünlüdür. 1968 Nobel fizik Ödülü’nü parçacık fiziği çalışmaları için kazandı.

Luis Alvarez’in icatları

Yer mürettebatına uçak pozisyonları hakkında çok hassas bilgiler veren, her türlü kötü hava koşullarında hava güvenliğini önemli ölçüde artıran ve uçakların güvenli bir şekilde inmelerini sağlayan, bir radar türü olan Mikrodalga Fazlı Dizi Antenini icat etti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir