Bisikleti kim icat etti

bisikleti kim icat etti

Çoğu tarihçi, bisikletin icat eden kişinin Ernest Michaux olduğu konusunda hem fikir. Bununla birlikte, bisikletin icadı ile ilgili tarihi süreç içerisinde değinilmesi gereken başka kişiler ve onların yaptıkları icatlarda vardır. Bu mucitler günümüz bisikletin bisikletin icadına büyük katkılarda bulunmuşlardır.

Ernest Michaux

Ernest Michaux’un bisikleti icat ederken yardım aldığı en önemli kişi babası Pierre Michaux dur. 1860’lı yıllarda, insanların bugün bildikleri bisiklet gibi görünen, ancak araba olarak adlandırdıkları bir şey yaptılar. Ernest babasıyla birlikte yaptıkları bu icat üzerinde sayısız değişiklik ve yenilikler yaptı. Yaptığı çalışmalar 1861’de modern bisikletle sonuçlandı. İki tekerlekli bu alete zincir, krank ve pedal takarak bisikleti icat eden adam unvanını aldı.

Bisiklet ve Koşu Makinesi

İnsanlar, modern bisiklet icat edilmeden önceki yapılanlara “Laufmaschine” ya da koşu makinesi adı vermişti. Koşu makinesi ahşaptan yapılmıştı, pedalları yoktu ve binen kişi aleti ayaklarını yere dayayarak ve iterek ileri yürütüyordu. Laufmaaschine bisikletini icat eden kişi, bir Alman olan Baron Karl Drais Von Sauerbronn’du. İlk icatını 1818’de Paris’te dünyaya sundu.

Bisikletin bir başka versiyonu 1790’da “Celerifere” adıyla takdim edildi. Comte Mede de Sivrac tarafından yapılan Celerife, Laufmaschine’e çok benziyordu ancak direksiyonu vardı.

Mekanik Krank ve Kirkpatrick MacMillan

Bisiklete mekanik krank ilavesi 1839’da yapıldı. İskoçya’da Kirkpatrick MacMillan adlı bir demirci tarafından tanıtıldı. Bisikletin itme mekanizması olan krank arka tekerleğe yerleştirildi. Bisikleti icat eden MacMillan değildi, ancak mekanik krank modern tipteki bisikletin icatında büyük bir gelişmeydi.

İlk büyük oranda seri bisiklet üretimi “Michaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi, dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800’lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871’de imal edilen bisikletler, Almanya ile o zaman yapılan savaşta kullanılmıştır.

James Starley

Modern bisiklet icat edildikten sonra başka bir isim 1870’de ortaya çıktı. James Starley, yüksek bir koltuğu ve dengesi zor olan bir bisiklet tasarladı. Buna sıradan bir bisiklet denirdi. James Starley Dwarf bisikletleri üretti. Daha küçük ön tekerlekleri vardı ve pedallar ön tekerleğin ortasına yerleştirildi. 1885 yılında Starley, daha güncel bir model olan ve bugünün modern bisikletine en yakın model Rover’ı piyasaya çıkardı.

Dünyanın en popüler bisikleti ve en fazla satılan taşıtı olan Çin yapımı Uçan Güvercin. Halen yarım milyardan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Bisikleti kim icat etti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir