Bisikletin İcadı

bisikletin tarihi

Modern bir bisiklet, iki tekerlekli, sürücü tarafından pedallar ve zincir aracılığı ile arka tekerleğe güç iletilerek ilerleyen, gidonu sayesinde yön verilen bir taşıma aracıdır. Bu tanım göz önüne alındığında, bisikletlerin geçmişine ve modern bisikletin ortaya çıkmasındaki gelişmelere göz atalım.

Birçok tarihçi 1860’lı yıllarda yaptıkları bisiklet ile bisikletin mucidi olarak baba oğul olan Pierre ve Ernest Michaux’un kabul etmektedir. Tarihçiler Ernest Michaux’un 1861’de pedallı ve döner kranklı bir bisiklet icat ettiğini kabul ediyorlar. Fakat bisiklet ve bisiklet benzeri araçların bu tarihten çok daha önce ortaya çıktığı bilinmektedir.

CELERIFERE

Celerifere, 1790 yılında Fransız Comte Mede de Sivrac tarafından icat edilen alet bir bisiklet öncüsüdür. Direksiyonu ve pedalları olmamasına rağmen celerifere en azından biraz bisiklet gibi görünüyordu. Binici ayaklarını kullanarak yürüme / koşturma eylemiyle celerifereye ivme kazandırıyordu.

LAUFMASCHINE

Alman Baron Karl Drais von Sauerbronn,  Almanca bir kelime olan laufmaschine yani “koşu makinesi” olarak adlandırılan, celerifere’nin geliştirilmiş bir versiyonunu icat etti. Gidonu olan ve yönlendirilebilir laufmaschine tamamen ahşaptan yapılmıştı ve pedalları yoktu. Aynı Celerifere gibi, sürücünün makineyi ilerletmesi için ayaklarını yere koyması ve ileri doğru itmesi gerekiyordu. Drais’in aracı ilk kez 6 Nisan 1818’de Paris’te sergilendi.

VELOCIPEDE

Fransız fotoğrafçı ve mucit Nicephore Niepce tarafından Laufmaschine’in tasarımı geliştirildi ve adı Velocipede (Latince Hızlı Ayak) olarak değiştirildi. Velocipede kısa süre sonra 1800’lü yılların bisiklet benzeri tüm buluşları için popüler bir isim haline geldi.

Günümüzde bu terim esasen ön tekerleğinde pedalları olan üç ve dört tekerlekli bisikletlerin ve 1817-1880 yılları arasında gelişen çeşitli öncülerinden bahsetmek için kullanılıyor.

İLK PEDALLI VELOCIPEDE ve Kirkpatrick Macmillan

1839’da İskoç mucidi Kirkpatrick Macmillan, velocipede için bir sürüş kolu, yani gidon ve pedal sistemi geliştirdi. Ticari olarak başarılı olamamıştır. Bununla birlikte, Macmillan’ın ilk pedallı velocipede’yi gerçekten icat etmediği Fransız ve İngiliz tarihçiler arasında halen bir tartışma konusudur.

Ernest Michaux

İlk gerçekten popüler ve ticari olarak başarılı velocipede tasarımı, Fransız demirci Ernest Michaux tarafından 1863 yılında icat edildi. Macmillan bisikletinden daha basit ve daha zarif bir çözüm olan Michaux’un tasarımında ön tekerlek göbeğine monte edilen döner kranklar ve pedallar bulunmaktadır.  1868’de Michaux, ticari olarak pedallı velocipede üreten ilk şirket olan Michaux et Cie’yi (Michaux ve şirketi) kurdu.

Penny Farthing

Penny Farthing “Yüksek” veya “Sıradan” bisiklet olarak da anılır. İlki, 1871’de İngiliz mühendis James Starley tarafından icat edildi. Penny Farthing, Fransız “Velocipede” ve diğer bisikletlerin geliştirilmesinden sonra geldi. Penny Farthing küçük bir arka tekerlek ve büyük ön tekerlekten oluşan ilk gerçekten verimli bisikletti.

SAFETY BICYCLE

1885 yılında İngiliz mucidi John Kemp Starley, yönlendirilebilir bir ön tekerlek, iki eşit ebatlı tekerlek ve arka tekerleğinde zincir kullanan ilk “güvenlik bisikleti” ni tasarladı. Bu günümüzdeki bisikletin hemen hemen aynısıdır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Bisikletin İcadı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir