Boksu kim buldu

boks

Boks, iki kişinin yumruklarını kullanarak mücadele etmesinden oluşan bir dövüş sporudur. Boks maçı genellikle bir hakem tarafından yönetilir ve raunt denilen bölümlere ayrılır. Her raunt 1 ila 3 dakika sürer. Bir kişinin bir boks maçı kazanabilirsiniz sadece üç yolu vardır.

Birincisi bir boksör rakibini yere serdikten sonra hakemin 10 saniye kadar saymasını bekler, yerdeki boksör 10 saniye sonunda ayağa kalkıp dövüşe devam edemez ise buna nakavt denir. İkinci yol teknik nakavt dır. Teknik nakavt da bir boksör dövüş sırasında çok fazla yara alırsa hakemler teknik nakavta karar verir. Son yol ise puanla kazanmaktır. Maç sonuna kadar nakavt gerçekleşmezse Her rauntta alınan puanlar maç sonunda toplanır ve puanı fazla olan boksör maçı kazanır.

Boks ile ilgili en eski kayıt Sümerlere ait kalıntılarda ortaya çıkmıştır. Kalabalık bir grubun iki adamı kavga ederken resmedildiği kalıt Milattan Önce 3000 li yıllara aittir. Benzer bir kalıt da M.Ö. 2000 li yıllara aittir ve Mısır da bulunmuştur. 1927 yılında Dr E. A Speiser adında bir arkeolog, iki erkek figürünün ödül için mücadele ettiğinin resmedildiği Mezopotamya kültürüne ait taş bir tablet keşfetti. Bu tabletin yaşının 7.000 ‘den fazla olduğu söyleniyor.

MÖ 900 ve 1500 yıllarına ait, Minos Girit te eldiven takarak savaşan iki  erkeğin tasvir edildiği tasvirler bulundu. M.Ö. 675 yılında Homeros’un lliad eserinde, bir boks mücadelesinin ayrıntıları anlatıldı. Miken savaşçıları kendilerinden olan ve savaşta ölen yoldaşlarını onurlandırmak için boks maçları yaparlarmış. Boks o zamanlar,  ölenin onuruna düzenlenen törenin bir parçası durumundaymış.

M.Ö. 9. yüzyılda varolmuş Theseus devletinde de boksa benzer bir mücadelenin icat edildiği ile ilgili başka bir efsane de vardır.

M.Ö. 668 yılında boks Olimpiyatlarda bir spor olarak kabul edildi ve  Pygme veya Pygmachia adı verildi. Savaşçılar eldiven olarak, parmaklarından başlayarak bileklerine kadar, deri kayışlar sardılar.

Eski Roma’da da boks Gladyatörlerin formlarını korumaları için yaptıkları bir antrenman metodu olarak kayıtlara geçti. Bugün Boksun bu kadar popüler bir spor olmasında Gladyatörlerin özgürlük mücadelesi verirken bokstan faydalanmış olmalarının önemli bir etkisi vardır. İlk zamanlar barbarların sporu olarak bilinen boks sporu gitgide aristokratların sporu halini aldı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın