Cam Sileceğini kim buldu

Cam sileceği ön veya arka cam üzerinde bulunan yağmur suyu, kar, buz veya kirleri temizlemek için kullanılan bir sistemdir. Otomobil, kamyon, tren lokomotifleri, kabinli deniz araçları ve bazı hava araçları neredeyse tüm motorlu araçlar, yasal bir gereklilik ve standart olarak sileceklerle donatılmıştır.

Silecekler bir ucunda dönen bir mekanizma, diğer ucunda suyu atmaya yarayan kauçuk süpürge bulunmaktadır. Dönen mekanizma gücünü aküden alan bir elektrik motoruna bağlanmıştır. Yağmurun şiddetine göre birkaç faklı hız kademelerinde çalıştırılabilmektedir.

Cam Sileceğini kim icat etti

Cam sileceğinin icadı ile ilgili kayıtlarda aynı dönemlere ait farklı isimler geçmektedir. Ön cam sileceğinin ilk tasarımları ile ilgili, Polonya’lı bir piyanist olan Józef Hofmann ve İngiltere’de cam sileceğini patentleyen ilk kişi olduğunu iddia eden Mills Munitions isimleri geçmektedir. Bu isimlerden sonra en az üç mucit, aynı zamanda 1903 yılında ön cam temizleme cihazlarına patent almışlardır. Mary Anderson, Robert Douglass ve John Apjohn, Nisan 1911’de, Liverpool, İngiltere Gladstone Adams için bir ön cam sileceği patenti daha tescil edilmiştir.

Amerikalı mucit Mary Anderson, 18 Haziran 1903 yılında ilk çalışan ön cam sileceğini tasarladı. Anderson’un patentinde, buluşu elektrikli ve diğer arabalar için “pencere temizleme cihazı” yazıyordu. Aracın içinden bir kol vasıtasıyla çalıştırılan ön cam silecekleri birçok eski otomobil modelinde kullanılmıştır.

Robert A Douglass, 12 Mart 1903’te bir “lokomotif-kabin-pencere temizleyicisi” için Anderson’un patentinden üç ay önce benzer bir cihaz patent aldı.

İrlanda doğumlu mucit James Henry Apjohn (1845-1914), fırçaları ve silecekleri kullandığı belirtilen ve motorlu ya da elle çalıştırılabilen bir “Taşıma Arabası, Motorlu Taşıt ve Diğer Pencereleri Temizleme Aparatı” için patentaldı. Apjohn’un icadı İngiltere’de 9 Ekim 1903 tarihinde patentlenmişti.

John R. Oishei (1886-1968), 1917’de Tri-Continental Corporation’ı kurdu. Bu şirket, zamanın otomobillerinin çoğunda bulunan yivli, iki parçalı ön camlar için ilk silecek olan Yağmur Lastiği’ni piyasaya sürdü. Bugün Trico Products, silecek sistemi ve yedek parçaları konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir.

İlk Otomatik Cam Sileceği

William M. Folberth 1919’da otomatik ön cam sileceği sistemi için patent başvurusunda bulundu, 1922’de patentini aldı. Bu sistem ilk otomatik silecek mekanizması idi. Trico ve Folberth otomatik sileceğin patenti konusunda anlaşmazlığa düştüler. Daha sonra Trico şirketi Folberth’in Folberth Auto Specialty Co. şirketini satın aldı. Bu vakumlu yeni otomatik sistem 1950’lerin sonlarında, ilk önce lüks araçlarda 1960 lı yılların başında tüm arabalarda standart bir donanım haline geldi.

Günümüzde sileceklerin hız ve kademe ayarlamaları için elektronik bir zamanlayıcı kullanılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın