Çantayı kim buldu

Çanta

Çanta içerisine eşya koyularak taşınmanın kolaylaştırılmasını sağlayan bir aksesuardır. Kimi zaman satın aldıklarımız, kimi zaman ders kitapları, kimi zaman kişisel eşyaları taşımak için kullanılmaktadır. Özellikle bayanlar için bir moda simgesi olarak kullanılmaktadır.  En eski çantalar, hayvan postu, pamuk dokuma veya bitki elyafları ile yapılmıştır.

Çantalar basitliklerine rağmen insanlık uygarlığının gelişimi için ana materyallaerden birisi olmuştur. Avcı toplayıcı insanlardan, tarım toplumuna kadar insanlara yiyeceklerini kolayca toplama ve ellerinde taşıyabileceklerinden daha fazlasını taşımalarını mümkün kılmıştır.

Çantayı kim icat etti

Ucuz kullanılıp atılan plastik veya kağıt alışveriş çantaları perakende ticarette alışveriş için kolaylık sağlamıştır. Kağıt, M.Ö. 2. yüzyıldan beri eski Çin’de sarma ve dolgu amacıyla kullanılmıştır. Tang Hanedanlığı döneminde (618-907 AD) kağıt çantalar çay taşımak ve muhafaza etmek için ilk defa Çin’de kullanıldı.

Modern dünyada çantalar her yerde ve bir çok amaçla kullanılmaktadır. Bez veya deri çantalar, sırt çantaları, plastik çantalar, okul çantaları, evrak ve laptop çantaları gibi çeşitleri vardır. Fakat çanta denilince akıllara ilk olarak bayanların kullandığı el çantaları gelmektedir.

El Çantası

“El çantası” kişisel eşyalar, para gibi nesnelerin taşınmasını sağlayan aksesuardır. El Çantası (Handbag) terimi 1900’lü yılların başında ortaya çıkmaya başladı. Başlangıçta, çoğunlukla erkekler için el çantaları kullanılmaktaydı. Yine bu dönemde kadın çantaları büyük ve daha işlevsel olmaya başladı ve vazgeçilmez bir aksesuar haline geldi.

Erken modern Avrupalılar cüzdanları ve çantaları yalnızca bir amaçla kullanıyordu: bozuk para taşımak. Çantalar yumuşak kumaştan veya deri malzemeden yapılmıştı ve genellikle bayanlar takıyordu. 17. yüzyılda, genç kızlar evlilik için gerekli bir beceri olan nakış yapmayı öğrendiler. Bu da çok güzel ve şık çantaların yapılmalarını sağladı.

18. yüzyılın sonuna gelindiğinde, Avrupa’daki moda, Antik Yunan ve Roma’nın siluetlerinden esinlenilen bu aksesuarlar için ince bir tarza doğru ilerliyordu. Kadınlar görünüş bakımından hacimli çantaları tercih etmeye başladılar. Bu yüzden retikül adı verilen çantalar tasarlandı. İlk önce Fransa’da popüler hale geldikten sonra Britanya’ya geçti ve burada “vazgeçilmezler” olarak biliniyorlardı. Erkekler cüzdan da kalmayı tercih ettiler.

Modern seyahat çantaları, Sanayi Devrimi sırasında, kısmen demiryolu seyahatlerindeki artış nedeniyle İngiltere’de ortaya çıktı. 1841’de Doncaster sanayici ve pastacılık girişimcisi Samuel Parkinson bir dizi seyahat çantası üretti. H. J. Cave (Londra) da bir diğer seyahat çantası setini üretti. Bunlar şimdi Amsterdam’daki Çantalar Müzesi’nde sergilenmektedir.

Erkek çantaları

Buz Adamı Ötzi , 1991 yılında Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alplerinde keşfedilmiş olan, 5.300 yıl önce yaşamış bir adamın doğal şartlarda oldukça iyi korunmuş mumyasıdır. Bilinen en eski çanta M.Ö. 5300 yılına ait Ötzi adındaki insanın yanında bulunan ve kullandığı çantadır.

Erkekler için çanta kadınlardaki kadar yaygın olmamıştır. Erkekler altın gümüş paralarını taşımak için genellikle para keselerini kullanmışlardır. Kağıt paranın icadından sonra cüzdanlar kullanılmaya başlandı. Erkekler çantaları genelde evrak taşıma amaçlı kullandılar.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir