Cetveli kim buldu

cetvel

Cetvel, uzunluğu boyunca eşit aralıklarla işaretlenmiş bir ölçü aletidir. Mesafeleri ölçmek için geometri, teknik resim, mühendislik gibi hayatın bir çok alanında kullanılır kullanılır.

Cetvel Çeşitleri

Cetveller, uzun zamandan beri farklı malzemelerden ve çeşitli ebatlarda üretilmiştir. Bazıları ahşaptır. İcat edildiğinden beri plastikler de kullanılmıştır. Metal cetveller daha dayanıklı olduğu için atölyelerde kullanılır. 1 metre uzunluğunda metreler daha çok tekstilde kumaş ölçmede kullanılır.  Kumaş kesimi için masa kenarına yapılmış masa cetvelide bulunmaktadır.  Kısa cetveller cepte taşımak için uygundur. Uzun ölçümler için bant şeklinde sarılan inşaatçı şerit metreler veya lazerli mesafe ölçme chazları kullanılır. Örneğin bir kişinin bel ölçümünü, bacağın çevresi gibi yerleri ölçmek için mezure adı verilen plastik şerit metreler ekullanılır. Çizim veya ölçme ile ilgili bir iş yapıyorsanız 30 cm uzunluğunda cetvelin yakınınızda veya bir masanın üzerinde bulundurulması yararlıdır.

Cetvelin Tarihi

Ölçüm tarihinde, kubit, el, ayak gibi insan vücudu bölümlerine dayanan ve bu birimlerin konuma göre uzunluğu değişen birçok mesafe birimi kullanılmıştır. 18. yüzyılın sonlarında metrik sistem kullanıma girdi ve dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerde farklı derecelerde kabul edildi. En eski metre M.Ö 2650 yılına ait bir bakır alaşımlı metredir. Alman arkeolojist Asuri Ekshard Unger tarafından Nippur’da kazı yaparken bulunmuştur.

Fildişinden yapılan cetveller M.Ö. 1500’den önce Indus Vadisi Uygarlık döneminde kullanılıyordu. Lothal’daki (M.Ö.2400) yapılan kazılarda, yaklaşık 1/16 inç (1,6 mm) aralıklarla kalibre edilmiş bir cetvel bulundu. Arkelojist Ian Whitelaw, Mohenjo-Daro cetvelinin 1.32 inç (33.5 mm) karşılık gelen birimler halinde ayrıldığını ve bunların, ondalık alt bölümlerde, inanılmaz bir doğrulukla, 0,005 inç (0,13 mm) işaretlenmiş olduğunu gördü. Bölge genelinde bulunan antik tuğlalar bu birimlerle uyumlu boyutlara sahiptir.

Cetveli kim icat etti

Anton Ullrich, 1851’de katlanan cetveli icat etti. Frank Hunt daha sonra esnek cetveli 1902’de icat etti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir