Çikolatayı kim icat etti

cikolatanin-icadi

Çikolata, İspanyolların Orta Amerika’yı ele geçirmelerinden sonra bulundu. Kakao taneleri 1520’ye doğru istilacı İspanyolların komutanı Cortés tarafından Avrupa’ya getirildi. İspanyol keşişleri, bunları ezip şekere karıştırmayı akıl ettiler ve onların yarattığı bu yeni ürün, çabucak Avrupa’ya yayıldı. Çikolata, çok pahalı olduğu için, önceleri yalnızca varlıklı toplumsal sınıflarca tüketildi. İlk çikolata tableti fabrikası, 1819’da İsviçre’de Vevey’de kuruldu (günümüzde hâlâ dünya çapında ünlü kuruluşlardan biridir).

Kakao tanelerinde yaklaşık yüzde 40 oranında yağlı maddeler (kakao yağı), yüzde 20 nişasta, yüzde 14 protein ve madensel tuzlar bulunur: Çikolata, çocuklar ve yaşlılar için besleyici, güç verici bir yiyecektir.

Kakao taneleri, kırma değirmeninde kırılıp kabusundan ayıklandıktan sonra kavrulur, böylece acılığı ve asitliği giderilir; sonra öğütülerek cıvık bir hamur haline getirilir. Daha sonra içine şeker, kokulu maddeler (vanilya gibi) ve tablet çikolata yapılacaksa kakao yağı katılır.

Kakao suda erimediğinden, onu çözünür kılmak ve içecek olarak kullanmak için, sodyum ya da potasyum karbonat katmak gerekir. Değişik çikolatalar yapmak için gerekli süt, fındık ya da bal bu ev-rede karıştırılır. İçli çikolatalar, içinde krema, meyve ya da likör bulunan lüks çikolatalardır; bunların büyük bir bölümü çikolatanın içine yayılmıştır; yapım işlemleriyse artık bütünüyle otomatikleşmiştir (kalıplama, doldurma ve ambalajlama). Çikolata sanayisi, İsviçre, Fransa ve İtalya’ da ileri tekniklerden yararlanmaktadır. Ama tüketim alanı genişleyen çoğu işlerde olduğu gibi, bu alanda da içinde çok az kakao ve büyük ölçüde kestane unu bulunan «hileli» çikolatalar yapılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “Çikolatayı kim icat etti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir