Çim Biçme Makinesini Kim Buldu

cim-bicme-Makinesi

Çim biçme makinesi İngiltere’de Edwin Budding tarafından bulundu.  Budding, 18 Mayıs 1830 günü, Stroud’ daki Phoneix Iron Works  fabrikasından John  Ferrabee ile, makineyi üretmek üzere bir an  laşma imzaladı. Kayıtlardaki ilk müşteri, Re  gent’s Park Zoo’nun baş  bahçıvanı Bay Curtis’tir.

Bay Curtis, 1831 yılında, Ferrabee marka  büyük boy bir çim biçme makinesi aldı.  Budding, küçük boy çim  biçme makinesi  geliştirmişti. “Kırlarda yaşayan bayların, bu  makine ile eğlenceli, yararlı ve sağlıklı saatle  geçireceğini” söylüyordu.  Hayli ağır ve büyük  olan bu ilk çim biçme makinesi ile “kırlarda  yaşayan bayların” eğlenceli saatler geçirdiği  biraz kuşkuludur ama,  Budding’in bu buluşu,  yeni bir işkolunun doğuşuna neden olmuş  tur.  Motorlu ilk çim biçme makineleri ise, 1893  yılında Stuttgart’ta,  Benz Co.; New York’ta  Coldwell Lawn Mower Co. tarafından üretilerek  denendi. Her iki modelin de seri üretimine  geçildiğine dair kanıt  yoktur.

Çim biçme makinesi bir ya da daha fazla dönerbıçak kullanarak çimenleri belli bir yüksekliğe kadar kesmeye yarayan makine. Bıçaklar enerji gücünü; el kuvveti, elektronik bir motor ya da içten yanmalı motor vasıtasıyla alabilir. Bazı makineler çimleri saman şeklinde örebilme ya da çırpıntıları toplayabilme özelliğine de sahiptir.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın