Deodorantı kim buldu

Deodorant, Spreyi kim icat etti. İstenmeyen vücut kokularını gidermek için kullanılan deodorantın, temel bileşeni parfümle kokulandırılmış bakteri öldürücü maddelerdir. Latince koku anlamında odor sözcüğünden odorare yani hoş koku vermekten gelmektedir.

Zamanla terlemeyi azaltıcı alüminyum klorhidrat çözeltileriyle zenginleştirilmiştir. Ter salgılayan bezler gövdenin her yanina yayılmış olmakla birlikte özellikle heyecan, sıkıntı ve baharatlı yiyeceklerin yol açtığı ter, el ve ayak ayalarlyla birlikte koltuk altında salgılanır. Ancak insan terinin kokmadığı anlaşılmıştır. Teri kokutan, nemli koltuk altında uygun üreme yeri bulan bakterilerdir. Böylece koku önleyici yöntemlerin aynı kapıya çıkan iki hedefı vardır: Koltuk altını kuru tutmak ve bakterileri yok etmek.

1888 yılından itibaren üretilmeye başlanan deodorantlar, koltuk altındaki ter kanallarını tıkamayı hedeflemişlerdır. Ancak ter bezleri bütün gövdeye yayılanlarla koltuk altı ve göğüslerde yoğunlaşan iki ayrı türden oluştuğu için, deodorantların etkisi zamana karşı direnemez.

Deodorantlar 1920’lere kadar aşırı terlemeyi önleme ve temizlik iddiasıyla reklam yapmış ve kuruluğun neden gerektiğini dile getirmemeyi tercih etmişlerdir. 1930’lara kadar da erkekler müşteri olarak görülmemiştir. 1941 yılında böcek ilaçlarını püskürtmek amacıyla ABD ordusu laboratuvarlarında geliştirilen aerosol kap sistemi, kozmetik alanında deodorantlardan köpüklü kremlere kadar metal ya da plastik kaplarda kullanılmakta ve sprey olarak adlandırılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın