Dijital Fotoğraf Makinesini kim buldu

Dijital Fotoğraf Makinesini kim icat etti

Dijital fotoğraf makinesi, elektronik bir görüntü algılayıcısı kullanarak fotoğraf veya video çeken bir kamera türüdür. Görüntü kaydedildikten birkaç saniye sonra ekranda fotoğrafı görüntüleme kapasitesine sahiptir. Dijital Fotoğraf Makinelerinin üzerinde bulunan yazılımsal araçlar yani resim düzenleme programları sayesinde çekilen resime efekler uygulayabilir, rengini veya tüm görünümünü düzenleyebilirsiniz. Kolay ve geniş kullanım alanları nedeniyle, cep telefonları ve tabletler gibi diğer cihazlara kameralar dahil edilmiştir. Dijital Fotoğraf Makinesinin icadı ile ilgili bilgi edinmek için dijital kameraların geliştirilmesinin arkasındaki kişiyle başlamak gerekiyor.

Dijital fotoğraf makinesini kim icat etti? Tarihi

Dijital fotoğraf makinesi ilk olarak Eastman Kodak firmasında mühendis olarak çalışan Steven Sasson tarafından 1975 yılında yapıldı. İlk dijital kamera, Fairchild Semiconductor tarafından üretilen katı hal CCD görüntü algılayıcıları kullanıyordu. Cihazın ağırlığı 3.6 kilo ve bir fotoğraf çekmek 20 saniyenin üzerinde zaman alıyordu. Seri üretime yönelik değil bir prototip olarak geliştirilmiştir. Hem renkli hemde siyah-beyaz resim çekme kapasitesine sahipti. İlk dijital fotoğraf makinesi 10.000 piksel veya 0.01 megapiksel çözünürlüğe sahipti.

Piyasaya sürülen ilk dijital fotoğraf makinesi 1988 yılında Fuji DS-1P’dir. Cihaz 16 MB dahili hafıza kartına ve bataryaya sahipti. Sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. Bir sonraki dijital kamera 1990 Dycam Model 1’di. CCD görüntü algılayıcı ve verileri bilgisayara aktarabiliyordu.

Eastman Kodak firması, 1991’de Kodak DCS-100 olarak adlandırılan ilk profesyonel dijital fotoğraf makinesini piyasaya sundu. Ürünün 1.3 megapiksellik bir sensörü bulunuyordu. Cihazın fiyatı 13.000 $ dı. Bu modelin piyasaya sürülmesinden sonra, birçok şirket dijital kameraların farklı modellerini çıkarmaya başladı. 1996’da Kodak, CompactFlash’e sahip ilk dijital fotoğraf makinesini piyasaya sürdü.

Dijital Fotoğraf Makinesi Ek Bilgiler ve Diğer Önemli Ayrıntılar

Dijital fotoğraf makineleri artık tamamen filmli makinelerin yerini almıştır. Fotoğraf makinelerini Reflex ve Compact olarak ikiye ayırabiliriz. Single-lens reflex (SLR), tek mercek yansıtma anlamına gelir. Bir mercek kullanan filmli fotoğraf makinalarına verilen isimdir. Aynı zamanda en çok bilinen profesyonel fotoğraf makinası çeşididir. Günümüzde yerini sayısal modellere (DSLR) bırakmaktadır.

Reflex’ten kasıt şudur: Lensten gelen görüntü(ışık huzmesi), ışığa duyarlı film veya sensör üzerine düşer. Film veya sayısal sensör resmi yazımlar, fotoğraf oluşur.

SLR, DSLR makineler daha profesyonel makinelerdir. Compact makineler ise hareketli ayna ve prizma sistemi olmadığı için daha ucuz, daha hafif ve taşınabilir makinelerdir.

Günümüzde en çok tercih edilen markalar Canon, Nikon, Sony, Fujifilm, Pentax olarak sayılabilir. Bugün piyasada bulunan fotoğraf makinelerinin görüntü çözünürlüğü oldukça yükselmiş durumdadır. Resimleri kaydetmek için dahili hafızalarının yanında yüksek kapasiteli harici olarak hafıza kartları takılabilir durumdadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir