Dikiş Makinesini kim buldu

dikis-makinesi

Her genç kızın rüyasıydı bir zamanlar bir markanın dikiş makinesi. Günümüz hazır giyim sektörün bir numaralı aktörü durumunda  dikiş makineleri. Dikiş makinesinin Patenti 17 Temmuz 1790 günü, Londra’da Thomas Saint tarafından alındı. Aslında ayakkabıcı olan Saint’in patentini aldığı makinede daha sonra Isaac Singer tarafından üretimi yapılan ilk makinede de bulunan, dikey hareket, tek gözlü iğne, kumaşı tutan baskı kolu gibi modern makinelerin en önemli parçaları da vardı.

Satışı yapılmak üzere üretilen dikiş makinelerinin ilk prototipi, Fransa’da, Rhone yakınlarındaki “Amplepius” köyünün yoksul terzisi Barthelemy Thimmonier tarafından 1829 yılında gerçekleştirildi. İki yıl sonra, Thimmonier, Paris’te askeri üniformalar diken bir fabrikadan 80 makinelik sipariş aldı. Daha sonra da, bu fabrikaya “müdür” olarak atandı. Thimmonier’in yaptığı makineler o denli başarılıydı ki, mesleklerinin tehlikeye düştüğünü sezen terziler, onları ortadan kaldırmaya karar verdiler. Sadece bir tek makine kurtarılabildi. Thimmonier bu makineyi alarak köyüne döndü. Dönüş yolculuğunu yürüyerek yapmış, bu arada sırtında taşıdığı aygıtın ne olduğunu anlamak isteyen meraklılara hünerini göstererek, küçük bir gelir sağlamıştı.

Sonraki birkaç yıl içinde, Thimmonier, el yapısı ahşap dikiş makinelerini 2 sterlin karşılığında satarak geçimini sürdürdü. 1845 yılında Thimmonier, bir kez daha pençelerini uzattı. M.Magnin adında bir varlıklı, Thimmonier’e geliştirdiği son modeli “seri olarak” üretmeyi önerdi. Aynca M.Magnin’in bu iş için yeterli bir imalathanesi vardı. Tümüyle metal olarak bu imalathanede üretilen dikiş makineleri, dakikada 200 ilmek atabilecek yetenekteydi. Rahatça pazarlanabilen bu makineler, Fransız terzilerinin tutuculuğunu yenmeyi de başardı. Ancak bu başarı da uzun ömürlü olmadı. 1845 yılında başlayan başarı dolu günler, 1848 yılında Fransız Devrimi’ne kadar sürdü. Devrim sırasında birçok makine parçalandı. Ve bu yeni işkolu ancak uzun süre sonra yeniden dirilmek üzere öldü.

Dikiş makinelerinin evlere girişi, 1851 yılında Isaac Singer’ in ev tipi dikiş makinelerini üretmesiyle başladı. Thimmonier’in ürettiği makineler ancak terzilerin kullanabileceği biçimde yapılmıştı. Gerek ağırlıkları, gerekse öteki özellikleri bu makinelerin evde hanımlar tarafından kullanılmasını olanaksız kılıyordu. Ev tipi ilk dikiş makinesi, 1851 yılında Boston’da Isaac Merritt Singer tarafından yapıldı. Bu aygıt, dikiş sırasında insan emeğini asgariye indiriyordu. Birkaç yıl içinde, Avrupa ve Amerika’da hemen hemen her orta sınıf aile, bir dikiş makinesine sahip oldu. 1889 yılında Singer Manifacturing Co. “ilk elektrikli dikiş makinesi” ni, New Jersey eyaletinin Elizabethport tesislerinde üretti.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın