Diş Fırçasını Kim Buldu

dis-fircasi

Hep söylerim en önmeli icatlar basit ihtiyaçların karşılanmasından çıkar. Bunlardan belki de basiti ve en önemlisi diş fırçası. Basit yapısı ile ağız sağlığının en önemli aracı diş fırçası. Peki diş fırçasını kim buldu?

Diş fırçasını kim icat etti

Bu gün kullandığımız diş fırçasının prototiplerini hazırlayan kişi, diş fırçasının mucidi İngiliz William Addis dir.

Diş fırçası modern hayatın en önemli araçlarından bir tanesi olmuştur.  İnsanların her gün kullandıkları, ağız sağlığının olmazsa olmazı olan diş fırçasının ne zaman ve kim tarafından bulunduğununa tarihsel olarak bir göz atalım.

Tarih boyunca insanlar ağızlarını ve dişlerini temizlemek için bir çok yöntem denediler. Bitki kökleri, ağaç dalları, çeşitli hayvanların tüyleri ve hatta kuş tüyü bile kullanıldı.

Özellikle Hint ve Arap medeniyetleri tarafından kullanılan bitki dalları ve kökler diş temizliğinde önemli rol oynadı. Araplar tarafından kullanılan misvak, antiseptik etkisi ile bilinen en önemli diş fırçası.

Dişleri temizlemek için kullanılan malzemelerden bir tanesi de kumaş. Fakat bakteri barındırma konusunda oldukça tehlikeli olan kumaşlar ağız sağlığı açısından tehlikeli görülmekteydi.

On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında, diş fırçasını icat eden adam olarak bilinen William Addis ingiltere iç savaşı zamanında hapse mahkum edildi. Hapishanede geçirdiği süre boyunca, ağız bakımını iyileştirme konusunda daha fazla zaman buldu. Hayvan kemikleri üzerine delikler delerek ve o delikler üzerine birer uçları birbirine bağlanmış kıllardan bir demet haline getirdi. Kılların Alt kısımlarını kemiğe yapıştırarak sağlamlaştırdı. Böylece modern diş fırçası doğdu.

William Addis 1780 yılında hizmete girdiği bilinen Addis adındaki firmasını kurdu ve bilinen en eski diş fırçası üreticisidir.

Dr. West’in buluşu olan naylon diş fırçaları ise 1938 yılının Eylül ayından itibaren ABD’de satışa çıkarıldı.

1961 yılında da New York’ta Squibb firması ilk elektrikli diş fırçasını yaptı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın