DMAX kanalı kimin, kim kurdu?

DMAX, Almanya, Avusturya, İsviçre ve Türkiye’de yayın yapan bir televizyon kanalıdır. Amerikalı eğlence ve medya şirketi Discovery Communications, Inc. tarafından kurulmuştur. DMAX genel yayın yapan bir kanal olmaktan öte daha çok erkek yaşam tarzı kanalıdır. İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İtalya ve İspanya’nın kendilerine has versiyonları vardır. Avrupa’nın geri kalanında da yaygın olarak bulunmaktadır.

Türk televizyon dünyasına 17 Mart 2018 tarihinde NTV Spor kanalını satın alarak giriş yapmıştır. Türkiye’de Sportv Medya Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir. Türk televizyon dünyasında benzersiz, kurgusal olmayan eğlenceye odaklanan tek ücretsiz yayın yapan ana kanal olarak faaliyet göstermektedir.

DMAX kanalınının kökeni Alman belgesel kanalı XPP’ye dayanmaktadır.  Ocak 2006’da Discovery Communications XPP TV kanalını satın aldı. 2006 yılının Eylül ayında adını DMAX olarak değiştirdi.

Kanalın adı, tasarım ajanslarından yenilikçi bir isim için yarışma düzenleyen ve isim göndermelerini isteyen Discovery Creative Director James Gilbey tarafından seçildi. Londra merkezli RedBee, yarışmayı kazanan ajans oldu.

DMAX erkek hobileri üzerine odaklanmaktadır ve program yelpazesi, mevcut spor ve haber programlarından daha fazlasını arayan erkekleri hedeflemektedir. DMAX macera ve keşif, arabalar ve teknoloji, dövüş sporları, popüler bilim, nasıl yapılır ve seyahat karışımı içerik ile yayınlanmaktadır. DMAX kanalında futbol ya da erotik programlar bulunmamaktadır.

 

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

One Reply to “DMAX kanalı kimin, kim kurdu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir